Laboratoř

Makakové přispívají k úrodě palmového oleje, zjistili vědci

Laboratoř

Makakové přispívají k úrodě palmového oleje, zjistili vědci
Mládě makaka vepřího

Plus

Palmový olej je i přes varování ekologů zatím nejčastěji používaným rostlinným olejem na planetě. Vědci z Malajsie a Německa zjistili, že jeho producenti mají nečekané spojence: makaky vepří. Podle studie, kterou zveřejnili badatelé v časopise Current Biology, dokážou makakové ve velkém likvidovat hlodavce. (repríza)
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak spolupracují delfíni? Jak makakové přispívají k úrodě palmového oleje a proč hůře slyší osamělé myši? To jsou náměty dnešní debaty vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Do debaty dnes přispějí zoolog Miloš Anděra. Dobrý den. - euro bylo k. Pavel Němec dobrý den a herec a režisér Lukáš Burian. Dobrý den. Vítám vás všechny. Delfíni koordinují své chování, aby mohli splnit společný úkol. Zjistili to badatelé z univerzity v Kjótu, protože nechali delfíny tahat lano na obou koncích a za to pak účastníkům pokusu, tedy delfínům dali odměnu. Zvířata na sebe navzájem při plnění úkolu čekala. Vůdčí delfín čekal na spolupracovníka a ten mu přizpůsobil plaveckou rychlost. Je to u delfínů běžné, pane doktore? A děr o řekl bych, že ano, že spolupráce obecně ve světě zvířat není tak ojedinělé bychom očekávali. Existuje celá řada typů nebo skupin zvířat, kde ta spolupráce a kytovci a delfíni zvlášť, mezi ně patří i no ano, ale taháni lana se dvou konců, to je úkol tak na dětský tábor, ale úkol pro delší.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají