Laboratoř

Lepší nástroje lovců a sběračů v Africe souvisely se změnami v krajině

Laboratoř

Lepší nástroje lovců a sběračů v Africe souvisely se změnami v krajině
Pravěké pazourky v el-Hajez

Plus

Doba, kdy začali afričtí předchůdci moderního člověka používat dokonalejší nástroje včetně šípů, byla také érou velkých změn v tamních ekosystémech. Studie mezinárodní skupiny vědců z východní Afriky odhaluje řadu detailů o životě a flexibilitě lovců a sběračů, kteří tyto změny prožívali.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdy a proč se u zvířat objevila teplokrevnost? Jak jsme se před 400000 lety my lidé přizpůsobili změnám v krajině a nástupu menších savců s pestřejším jídelníčkem. A jaké překvapení odstartovala nečekaná příhoda, kdy na cyklistu spadl ještěr? To jsou náměty dnešního pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání dnes přijali zoolog a ekolog Vojtěch Kotecký. Dobrý den. Pavel Stopka, který je rovněž zoolog. Dobrý den. A také Richard Trsťan, herec a můj rozhlasový kolega. Vítejte. Dobrý den. Předchůdci ptáků a savců začaly být teplokrevní ve stejnou dobu, a to na začátku druhohorního triasu před 250 miliony let. V té době už savci měli ses, to už bylo doloženo, ale nově britští paleontologové doložili z tohoto období i pera dinosauřích předků, dnešních ptáků. Druhý je větší a střední velikosti obou skupin. Začali mít vzpřímenější těla. To vše následovalo po velkém vymírání na přelomu prvohor a druhohor. Změnu klimatu a okyselení oceánu přežila jenom asi pět % prvohorních živočišných druhů. Takový úvod k prvnímu tématu našeho dnešního pořadu. Je to studie prof. Hájka Wintona z univerzity v Bristolu. Takže teplokrevnost, to byl úspěch.

Ostatní také poslouchají