Laboratoř

Látka, která tlumí v našem mozku emoce, pomáhá rostlinám zapamatovat si sucho

Laboratoř

Látka, která tlumí v našem mozku emoce, pomáhá rostlinám zapamatovat si sucho
Pole, sucho, ilustrační foto

Plus

Látka, která nám koluje v mozku, pomáhá rostlinám si zapamatovat sucho. Když je méně vláhy, rostliny začnou hromadit kyselinu gama-aminomáselnou (GABA) a ukládat ji do svých tkání. Čím víc jí rostlina nashromáždí, tím víc ráno přivře průduchy, kterými se z ní odpařuje voda. Těmi zároveň do listů proudí vzduch a s ním oxid uhličítý  - zdroj pro výrobu živin, cukrů při fotosyntéze. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Díky čemu si rostliny pamatují sucho? Proč některých rostlin přibývá a jiných ubývá a jak obyčejné rostliny a hmyz drží v pořádku ekosystémy? To jsou náměty, kterým věnujeme dnešní besedu vědců a herců. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Tak srdečně vítám rostlinou ekoložku Jitku Klimešovou. Dobrý den. Viktore Žárského, rostlinného fyziologa. Dobrý den. A herce a kolegu rozhlasového Ondřeje Kepku. Krásný den. Ne jsme se rozhodli, že se budeme věnovat rostlinám, což je pro mě i téma velmi milé a vlastně teď důležité, protože zase se blížíme do období postupně, že ho jaro, léto, sucho bude tématem velkým. A právě když je sucho, tak rostliny vylučují látku, která se jmenuje kyselina a my, no, má sil. Má taky známá mezi odborníky jako Kaba. Čím sušší den nastane, tím více jí ukládá do rostlinných tkání. A čím víc jí je, tak tím víc rostlin a ráno přivře průduchy a díky tomuto signálu si pamatuje, jak Suchý byl daný den. To je fascinující. Rostlina nemá mozek, nemá nervy, ale má paměť.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají