Laboratoř

Klíšťata a roztoči jsou blízcí příbuzní

Laboratoř

Klíšťata a roztoči jsou blízcí příbuzní
Klíště

Plus

Přírodovědci z Bristolu a Londýna zjistili, že roztoči a klíšťata jsou blízcí příbuzní. Ze zkamenělin víme, že členovci, ke kterým obě tyto skupiny patří, jsou největší a nejrozmanitější živočišnou skupinou na planetě. Žijí tu nejméně půl miliardy let.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu, do kterého zvu vědce a umělce. Zjistíme v něm mimo jiné, jak badatelé došli k závěru, že roztoči a klíšťata jsou blízcí příbuzní. Co se s klíšťaty stalo za posledních 100 let a jak se jedné americké bioložce podařilo vyvrátit pověru s nimi spojenou. Dobrý poslech přeje Martina. Má.

  • Laboratoř.

  • My my hosty jsou dnes dva parazitologové. Libor Grubhoffer, dobrý den. Dobrý den. A Vladimír Hampl. Dobrý den. Vítám i vás. Našim spolu debatérem dnes bude herec Otakar Brousek. Hezký den přeji. Přírodovědci z Bristolu a Londýna zjistili, že roztoči a klíšťata jsou blízcí příbuzní. Ze zkamenělin víme, že členovci, k nimž obě tyto skupiny patří, jsou největší a nejrozmanitější živočišnou skupinou na planetě. Obývají planetu už přes půl miliardy let. Čím je dán evoluční úspěch členovců a proč se rozčlenili do tak různorodých skupin, je ale pro vědce zatím záhadou. O kolik let zpět se tak ve věci dokážete dostat k až třeba 500 milionů let zpátky tam vlastně proběhla největší radiace živočichů. Vznikaly ty ty tělní pány, říká se tomu kambrická exploze a brzy poté, jak vznikaly tady tyto skupiny.

Ostatní také poslouchají