Laboratoř

Když vymírali dinosauři, hořely i lesy. Naši zvířecí předci přežili, protože uměli slézt ze stromů

Laboratoř

Když vymírali dinosauři, hořely i lesy. Naši zvířecí předci přežili, protože uměli slézt ze stromů
Proč vyhynuli dinosauři?

Plus

Kvůli nárazu kosmického tělesa na konci druhohorní křídy vymřely podle odhadů snad až tři čtvrtiny života na planetě. „Propuklo peklo a součástí toho se stalo, že zmizely všechny lesy,“ říká zoolog Miloš Anděra. Předchůdci primátů na rozdíl od dinosaurů a dalších druhů katastrofu přežili, a to zvláště díky tomu, že se naučili běhat po zemi. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdy končí spolupráce slonů indických? Co předkům primátů pomohl přežít druhohorní vybíráni a jak můžou orangutani přispět ke studii vývoje lidské řeči? To je výběrčí témat, kterým věnujeme pozornost v tomto pořadu vědců a herců. Provede vás jimi Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mými hosty v pořadu dnes budou zoologové Miloš Anděra dobrý den a Pavel Stopka. Dobrý den. Vítám vás a herečka Kristýna Frejová. Dobrý den. Sloni indičtí, o kterých bude řeč na úvod našeho pořadu, dostali od vědců dvě lana a dvě nádoby s potravou. A knih se dostali jenom. Pokud zadala, natáhli současně ona byla další části spojená. Zajímavé bylo, že úspěšně spolupracovali v 80 % případů. Někteří sloni se pokoušeli své sousedy přechytračit, třeba sebrat potravu jinému spolupracujícímu páru. Ale další se snažili naopak zabránit tomu, když to řeknu v uvozovkách, nesportovnímu chování. Třeba si vyměnili strany, aby mohli dál působit jako tým. Jenomže když v dalším pokusu to vědro zůstalo jenom, jedno soupeření už převážilo. Čím to bylo zajímavé pro vás zoologii? Miloš Anděra má úvodní slova.

Ostatní také poslouchají