Laboratoř

Invazní ropuchy se staly v Austrálii kanibaly. Starší pulci se zbavují mladší konkurence.

Laboratoř

Invazní ropuchy se staly v Austrálii kanibaly. Starší pulci se zbavují mladší konkurence.
Ropucha obrovská, Rhinella marina

Plus

V Austrálii vědci několik desetiletí pozorují pulce ropuchy, jak požírají mladší soukmenovce a vajíčka svého druhu, až teď ale odhalili důvod, proč se to děje. K ničení čerstvě vylíhlých larev uvedený invazní druh táhne chemické lákadlo a boj o přežití. Článek o tom vyšel v časopise Ecology and Evolution.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak můžeme chránit průhlednou žábu v Andách? Co dělá s ropuch kanibaly a jak se po 100 letech přišlo na to, že jedna žába z Ekvádoru opravdu kováka, jsou tři náměty dnešní debaty vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Pozvání do dnešní debaty přijali neurofyziolog František Vyskočil. Dobrý den. Tři. Herpetolog, tedy odborník na obojživelníky a plazy Václav Gvoždík. Dobrý den. A herečka Marie Štípková. Dobrý den. Vítám vás všechny. Poblíž stále ještě činného dolu v Andách se objevily dva nové druhy žab. Česky se jim říká rostlinky. Tyto světle zelené žáby s průhledným břichem jsou obětavými rodiči. Pečlivě hlídají své snůšky vajec. Větší rozpoznali podle specifických hlasových projevů a rozdílné DNA. A husté stále zelené lesy v subtropických horách a v okolí tekoucích řek jsou typickými místy, kde se můžou vyskytovat stovky takových tzv. endemických druhů, druhů, které nikde jinde nežijí. Poprosím Václava Gvoždíka představení této žáby.

Ostatní také poslouchají