Laboratoř

Houba místo plastu. Oblíbená reishi funguje v čipech a bateriích

Laboratoř

Houba místo plastu. Oblíbená reishi funguje v čipech a bateriích
Houba Reishi

Plus

Na Univerzitě Jana Keplera v Linci vědci úspěšně vyzkoušeli známou houbu asijského původu reishi jako součástku v elektronice. Doteď se využívala zejména jako doplněk stravy. Nejnověji autoři studie zjišťují, zda by se z reishi daly vyrábět biologicky rozložitelné součástky do počítačových čipů nebo baterií.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. V něm dnes budeme mluvit o tom, jak různé můžou být hřiby z aby se mohly houby stát bio součástkami v elektronice, které nahradí plasty. A zmíníme se také o tom, že houby dokážou prodloužit život. Příjemný poslech vám od mikrofonu přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Cosi našeho pořadu dnes budou Jan Borovička, mykolog a geochemik. Dobrý den. Dobrý den. Vítám také půdního biologa a ekologa Petra Kohouta. Dobrý den. A režiséra Petra Svojtku. Dobrý den. Na univerzitě Jana Keplera v Linci věci úspěšně použili světoznámou původně asijskou houbu Rejšic. V elektronice zkoušejí, zda by se s ní mohla stát biologicky rozložitelná součástka do počítačových čipů anebo baterii místo plastu. Její pokožka totiž funguje jako izolátor a chladič k přírodě. Houba díky těmto svým vlastnostem chrání tlející dřevo, na kterém roste, před jinými houbami nebo bakteriemi. A ne. Doktore Borovičko, kde se tato houba dá najít?

Ostatní také poslouchají