Laboratoř

Do slepých ramen řek se brzy vrací vážky a další hmyz, i když v nich tečou přečištěné splašky. Dokládá to městský projekt v Arizoně

Laboratoř

Do slepých ramen řek se brzy vrací vážky a další hmyz, i když v nich tečou přečištěné splašky. Dokládá to městský projekt v Arizoně
vážka

Plus

Experiment s přečištěnou odpadní vodou v Arizoně dokládá, že do obnovených slepých ramen řek se i ve městech může brzy vrátit život. Na řece Santa Cruz poblíž centra amerického města Tucson se už první den po spuštění projektu u vody objevilo 7 druhů vážek a po 10 měsících více než 40 různých druhů tohoto hmyzu. Postupně se přidávaly i méně mobilní skupiny jako jsou jepice nebo chrostíci. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítám vás po řadu vědců a umělců. Jaké náměty jsem pro něj dnes přichystala? Kdy se do dříve vyschlé řeky vrací hmyz a jaký? Čím je zajímavá zkamenělina, která se našla v Indii. A jak můžou dobrovolníci pomoci vědcům zkoumat vážky a motýlice. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Mám tu Ondřeje Sedláčka, entomologa, ekologa. Dobrý den. Petra Šípka, který je rovněž entomolog. Dobrý den. A Dana Bártu, který je nejenom entomolog, ale i hudebník. Dobrý den. Vítám vás. Všechny dialogy jsou univerzity v Arizoně. Zajímalo, jak a jak brzy se vrátí hmyz k dříve vyschlým korytem řeky, které oživí vyčištěná odpadní voda. Zaměřili se na řeku s názvem Santa Cruz a zažili překvapení. Jednoduše nepustili to bývalé koryto vyčištěnou odpadní vodou a už první den se u vody mihlo sedm různých druhů vážek. Po 10 měsících to našli více než 40 druhů hmyzu. Hojně se tam vyskytovaly jepice a chrostíci. Vodní živočichové se začali vůbec do oblasti vracet poté, co se zlepšila kvalita vody ze dvou čističek odpadních vod a zmizel zápach, říkám si a divím se, proč se průsvitná štíhlá vážka objevila jako první? To bych spíš čekal. A nějakého odolnějšího chrostíka i s domečkem. Co říká Petr Šípek?

  • Ono to vlastně není moc velké překvapení, protože vlastně vážky jsou velice mobilní. Denně běžně uletí několik desítek stovek m, někdy km. Ptáme tažné vážky, které se krajinou pohybují opravdu na velké vzdálenosti. Obecně když založíte nějaký nový biotop nebo obnovíte nějaký biotop, tak to nejsou ty primární producenti, který se tam objeví jako první, ale většinou to jsou ty dravci. Nevíme přesně proč, ale asi je to daný tím, že prostě oni tou krajinou Romů jí tzv. poletují, hledají, hledají si ty místa, a když najdou vhodné místo toho sídlí a čekají, jestli jim tam spadne nějaká kořist.