Laboratoř

Čím lepší je u savců otcovská péče, tím větší mají mozek

Laboratoř

Čím lepší je u savců otcovská péče, tím větší mají mozek
Rodinka šimpanzů, ilustrační foto

Plus

Vědci z univerzity v Curychu zjistili, že větší mozek mají ty druhy savců, u kterých je lepší otcovská péče, a že plodnější bývají savčí matky těch druhů, kde rodičům pomáhají i jiní pečovatelé. Do své srovnávací studie zahrnuli 478 druhů savců – jak menší zvířata, například myši, tak větší druhy, včetně lidoopů nebo lvů.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč lidoopi začali jíst ryby? Co ovlivňuje velikost mozku savců a jak se kočkodani učí hlásit nebezpečí? O tom budeme mluvit v dnešním pořadu něco herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mými hosty jsou dnes dva zoologové. Jednak etolog Marek Špinka. Dobrý den, klimatolog Stanislav Lhota. Dobrý den. A naší spolu s baterkou dnes bude také herečka Zuzana Vejvodová. Dobrý den. Vítám vás. Všechny věci z univerzity v Kjótu sledovali šimpanze v Guineji, jak chytali a jedli kraby. Zajímalo je to hlavně proto, aby zjistili, za jakých podmínek naši dávní společní předkové začali kromě ovoce konzumovat i vodní stravu. Studie ukázala, že takto rybařili v uvozovkách řečeno tedy chytali krabic hlavně matky a mláďata šimpanzů. Získali tak živiny důležité pro vývoj mozku. Chytali prý nějakých potůčcích. Takže si představujeme, že jsme deštném pralese. Zdá se, že to nebyla jenom sezónní potrava. Víte, pane docente Špinková.

Ostatní také poslouchají