Laboratoř

Chřestýš stupňuje zvuky, čím víc se bojí nepřítele. Had se tak zdá blíž

Laboratoř

Chřestýš stupňuje zvuky, čím víc se bojí nepřítele. Had se tak zdá blíž
Chřestýš (ilustrační foto)

Plus

Chřestýši úspěšně matou ucho člověka, případně jiných savců. Čím rychleji se k nim blíží potenciální nepřítel, tím vyšší je frekvence zvuku, kterým se ho snaží od setkání odradit. U jejich protějšku zvuk vyvolává dojem, že had je blíž než ve skutečnosti. Studie o tom vyšla v časopise Current Biology.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte opět po týdnu v pořadu vědců a herců. Jak chřestýš mate lidské ucho, jak hladce přistávají gekoni, když skáčou ze stromu na strom. A čím je zajímavá nová ještěrka Sand? Těmto námětům věnujeme dnešní pořad. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání přijali herpetolog Václav Gvoždík. Dobrý den. Vojtěch Kotecký, který je rovněž zoolog. Dobrý den. A a kabina Špráchalová, herečkách, stálý host našeho pořadu. Hezký poslech. Vítám vás srdečně všechny. První téma, které jsem zvolila, je téma tak trochu akustické, nejenom téma přírodovědné. Chřestýši matou lidské ucho, případně ucho jiných savců, protože čím rychleji se k nim blíží potenciální nepřítel včetně člověka, tak tím na vyšší frekvenci klepou ocasem. Na tom, jak je ten nepřítel velký, zas, tak nezáleží. Hadi tak dělají dojem, že jsou blíž než ve skutečnosti. A jak jsem vyrozuměla z odborného článku, o kterém budeme mluvit, to jejich zvukové varování někdy zní podobně, jako když chytrá auta upozorňují řidiče při couvání na to, že se blíží překážka. Možná, že pro někoho. Obracím se na Václava Gvoždíka. Je nové i to, že chřestýš chřestí vysloveně tedy ocasem.

Ostatní také poslouchají