Laboratoř

Charles Darwin měl pravdu. Arktický ostrovní hmyz místo do křídel investuje do potomstva

Laboratoř

Charles Darwin měl pravdu. Arktický ostrovní hmyz místo do křídel investuje do potomstva
Hmyz "bruslařka" (Gerridae)

Plus

Řada ostrovních druhů hmyzu v arktických a subarktických oblastech v evoluci ztratila schopnost létat. Odborníci z australského Melbourne ověřovali hypotézu Charlese Darwina, že to souvisí se silou větru, který hmyz v těchto oblastech jižní polokoule ohrožuje. Populární přírodovědec se nemýlil.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč hmyz ostrohu ztratil schopnost létat? Jak to je z invazním sumečkem východním, když se dostane do oblastí, kde normálně nežije. A jak magnetické síly pomáhají motýlům. To jsou náměty, kterým věnujeme dnešní pořad vědců a herců. Ať se vám dobře poslouchá, přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Srdečně vítám entomology Petra Šípka a Ondřeje Sedláčka. Dobrý den a herečku Ivu Pazderkovou. Dobrý den. Většina hmyzu umí létat, ale řada ostrovních druhu tuto schopnost ztratila. Odborníci z australského Melbourne ověřovali hypotézu Charlese Darwina, že je to kvůli síle větru, který mi z ohrožuje na ostrovech ze jsem arktických a arktických oblastí, kde Charles Darwin bádala. Vědci ověřili, že měl pravdu. Létání vy hmyz stálo hodně sil a energie, a to raději investuje do rozmnožování. Rozumím-li správně, vítr by odvál ten ostrovní hmyz do moře. Otázka míří na Ondřeje Sedláčka.