Laboratoř
Bonobové dovedli vědce k nové houbě. Podobá se lanýžům
Laboratoř
Plus
Nejbližší příbuzní člověka, bonobové, pomohli vědcům vyhledat a popsat nový druh houby příbuzné lanýžům. Stejně jako u nás v mírném pásmu i v Africe tento typ hub slouží zvířatům k obživě. Hlavně ale pomáhá stromům, případně dalším rostlinám, čerpat z půdy živiny.
Martina Mašková
Přepis epizody
-
Jak o nové pomohly vědcům objevit nový druh houby podobné lanýžům? Co jsme se dozvěděli o soužití jiné parazitické houby s broukem. A jak daleko je výroba ekologické náhražky hovězí anebo umělé kůže z hub? Tyto netradiční náměty jsem zvolila pro dnešní pořad vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.
-
A ovšem, bude-li řeč o houbách, tak mé pozvání přijali dva mykologové. Michal Mikšík, hezký dobrý den. A Petr Kohout, který je zároveň také ekolog. Dobrý den přeji. Naším hereckým hostem v tomto dílu pořadu. Jaká je tam Písařovic. Vítej. Dobrý den. Bobové v Kongu pomohly vědcům objevit nový druh houby, která je podobná lanýžům. Taky krásně voní. Zvířatům slouží k obživě a domorodci ji používají k výrobě pastí na chytání malých savců. Jak bobové hravou a houbu hledají, pomáhají šířit jejich spory. Houba má údajně docela dobré chuťové kvality a zároveň drží pohromadě. Jako systém pomáhá stromům brát živiny z půdy. Má docela dobrou nutriční hodnotu. To je asi docela běžné, viďte? Že zvířata vyhrabávají houby, které jim voní? Michal Mikšík má slovo na úvod.
-
Určitě není to nic vzácného. Existuje spousta hůl. Ten se říká podzemky a do nich patří i lanýže a příbuzné druhy hub, jako je i tento druh, kterému se říkalo Pafka. A v historii tyto houby většinu mají výraznou aromatickou vůni a lákají různé druhy zvířat, zejména savců. U nás běžně se různé druhy Podzimek mohou těšit na to, že vyhrabou prasat a další zvířata. Není to nic. Není teď za jiného tomto. Mohli bychom si dát na talíř nejenom bobové. Ale i my. Tak co se týče.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Zpátky na stromy? Právě tam se předchůdci člověka naučili chodit po dvou
Laboratoř
-
V olomoucké zoologické zahradě se můžete zastavit u rodinky afrických hrabáčů
Výlety
-
Osika byla dříve považována za plevel. Podle vědců však prospívá lesům a uchytí se při změně klimatu
Reportáže Radiožurnálu
-
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Místní si vydělávají nelegálním lovem, alternativou je zemědělství
Vědecká dobrodružství
-
Hledá se nejlepší smrk. Semen je ale nedostatek, lesníci proto přemýšlí, čím osadit české lesy
Věda Plus
-
Stromy mají chemický alarm. Když je napadne housenka, dokáží si přivolat pomoc, líčí vědec
Dopolední host
-
Evoluci v různých podobách představuje v novém pavilonu...
Česko – země neznámá
-
Víc než amazonský prales. Africké lesy překvapují množstvím uhlíku, který zadržují. Jenže je kácíme
Dnešní Plus
-
Do hlubin pralesa za neznámými žábami a krokodýly. Václav Gvoždík vypráví o africkém cestování
Casablanca