Koncert klasika

Odešla dirigentská legenda. Připomeňte si výjimečného Libora Peška

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Koncert klasika

Odešla dirigentská legenda. Připomeňte si výjimečného Libora Peška
Dirigent Libor Pešek

Vltava

Ve věku 89 let zemřel v neděli 23. října dirigent Libor Pešek. Řídil nejlepší české i zahraniční orchestry včetně České a Slovenské filharmonie, deset let stál v čele Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Poslechněte si záznam tematického večera, který jsme zesnulému dirigentovi věnovali.
Alena Maršíková Michálková, Vojtěch Babka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Včera 25. října zemřel ve věku 89 let dirigent Libor Pešek. Mimořádně proto zařazujeme místo tradičního koncertu rozhlasových symfoniků speciální program, který připravili kolegové z redakce vážné a jazzové hudby Alena Maršíková Michálková a Vojtěch Babka.

  • Severočeská filharmonie Teplice, Komorní filharmonie Pardubice, Slovenská filharmonie, Česká filharmonie, Královský filharmonický orchestr v Liverpoolu, český národní symfonický orchestr. To jsou hudební tělesa, jejichž společným jmenovatelem je jedna osoba dirigent Libor Pešek. Jeho život se uzavřel 23. října ve věku 89 let. Narodil se 22. června roku 1933. Pražský rodák studoval v mládí hru na klavír, trombon a violoncello. V dirigování ho na Akademii múzických umění vedli Václav Smetáček, Václav Neumann, Robert Brok, Václav Jiráček a Alois Klíma. Ještě v době gymnaziálních studií založil vlastní jazzový orchestr Libora Peška a v roce 1958 dal vzniknout komorní harmonii, s níž uváděl v Divadle Na zábradlí mimo jiné i díla soudobých mladých skladatelů. V letech 1965 až 969 řídil další orchestr, který zároveň sám založil komorní soubor Sebastián, orchestr, s nímž vystupoval i v zahraničí. To bylo už v době, kdy stál v čele Severočeské filharmonie v Teplicích. Další domácí angažmá ho zavedlo do Pardubic k východočeskému komornímu orchestru, dnešní Komorní filharmonii Pardubice, kterého později odměnil za jeho přínos titulem čestného dirigenta. Takto s pardubickými filharmoniky provedl Mozartovu symfonii číslo 35 zvanou Haffnerova, s níž si nyní poslechneme její první větu.

  • Komorní filharmonie Pardubice a první věta z Mozartovy Hafnerovi symfonie připomněli raná léta Libora Peška, který zde v letech 1970 až 1977 působil jako šéfdirigent. Ve stejné roli stanul krátce v čele Slovenské filharmonie a během 80. let pravidelně dirigoval Českou filharmonii, s níž natočil i řadu nahrávek. Vrcholem jeho kariéry ale bylo angažmá v královském filharmonickém orchestru v Liverpoolu na pozici uměleckého ředitele a šéfdirigenta. Tato změna přinesla orchestru období větší stability, rozvoje i rostoucí popularity. Strávil zde 10 let a během této doby oslavil 150 let existence orchestru. Byl svědkem rekonstrukce koncertního sálu a s orchestrem zavítal i do ČR, aby zde v roce 1993 zahájil festival Pražské jaro Smetanovou Mou vlast. I při pobytu v Anglii se zasloužil o propagaci české hudby a zvláště o dílo Josefa Suka. Tak to provedl Libor Pešek s královským filharmonickým orchestrem v Liverpoolu jeho pohádku opus 16, s níž si poslechneme část hra na labutě a pávy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají