Jak to vidí...

Václav Malý: Naše společnost je v budování míru ospalá. Klid zbraní bereme jako samozřejmost

Jak to vidí...

Václav Malý: Naše společnost je v budování míru ospalá. Klid zbraní bereme jako samozřejmost
Žít v míru je obrovská výsada. Ukrajina nám otevírá oči

Dvojka

Papež František na setkání se školáky opět apeloval na úsilí budovat mír. A to i v dobách, kdy válka zrovna nezuří. Jaká pozornost je věnována míru ve světě od vypuknutí války na Ukrajině? Bere západní společnost klid zbraní jako samozřejmost? A proč následovat moderní proroky? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zavzpomíná na Václava Havla a prozradí, o čem bychom měli přemítat v době adventu.
Václav Malý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ukrajina chce náboženskou nezávislost na Rusku. Včera se kvůli tomu v Kyjevě sešla bezpečnostní rada. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského musí země vytvořit takové podmínky, aby žádné z uskupení závislých na agresor českém státu nemělo příležitost manipulovat s Ukrajinci a oslabovat Ukrajinou zevnitř. Tolik citace ukrajinského prezidenta. Pane Malý, jaké je vůbec postavení ukrajinské pravoslavné církve a ten vztah k moskevskému patriarchátu?

  • Dosud jsou na Ukrajině dvě pravoslavné církve, a sice pravoslavná církev Ukrajiny, která vznikla před několika lety, která je teď auto ke koupání. Je to znamená, že může jmenovat biskupy. Je to se souhlasem takové nepsané hlavy pravoslaví, patriarchy Bartoloměje z celého hradu. A pak je ukrajinská ortodoxní církev, která byla součástí teda moskevského patriarchátu. Ale teď po únoru, kdy začala na Ukrajině válka, tak oni se distancovali od toho je moskevského patriarchátu a v podstatě teď tedy s moskevským patriarchátem netvoří nějakou jednotu. Takže bude zajímavé, jak tyto dvě církve budou schopny spolupracovat a jestli, dejme tomu to potom dojde ke spojení, tak je to situace poměrně složitá, ale je dobře, že ta ukrajinská pravoslavná církev, že se tedy distancuje od vedení moskevského patriarchátu, protože chování pro tedy archy Kirilla je nedůstojné, abych to tak jako jemně vyjádřil. Samozřejmě ten z dosud není. Auto je fádní, protože auto kvalita v pravoslaví znamená, že ta církev je samostatná, autonomní a že muž s jmenovat biskupy. To zatím ještě je právně toto není vyřešeno.

  • František papež František na nedávném setkání se školáky opět apeloval na neumí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají