Jak to vidí...

Politolog Kubáček: O mladých se hezky mluví, ale příliš se pro ně nedělá

Jak to vidí...

Politolog Kubáček: O mladých se hezky mluví, ale příliš se pro ně nedělá
volby, mladí voliči, volička, prvovolič, prvovolička

Dvojka

Petr Fiala se setkal s prezidentem USA, Joe Bidenem. Probrali mezinárodní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině, ale i ekonomické vztahy zemí. Jaký je význam této návštěvy a jaký má přínos pro česko-americké vztahy? Politolog Jan Kubáček také okomentuje dění kongresu ODS a SPD a rekordní počet prvovoličů, kteří budou moct ovlivnit podzimní volby v příštím roce.
Jan Kubáček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Premiér Petr Fiala dnes završí dvoudenní návštěvu Spojených států, při které se včera sešel v Bílém domě s americkým prezidentem Joem Bidenem probrali mimo jiné složitou mezinárodní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině, eskalací situace na Blízkém východě, ale také ekonomické vztahy obou zemí. Joe Biden ocenil českou muniční iniciativu a podle Petra Fialy se americký prezident také vyznal z vřelého vztahu k ČR. Pane Kopáčku, jak vy hodnotíte, nevnímáte toto setkání, jeho symboliku, význam, přínos pro česko-americké vztahy?

  • Tak je to jednoznačně prestiž. Stále platí, že americký prezident patří mezi nejmocnější státníky světa, takže je dobré se s ním setkat. Jak se říká, na čtyři oči i v situaci, kdy v Americe vrcholí kampaň. Ale stále, když se podíváme na ta interní sociologická data, tak to vychází ve prospěch těsně, ale ve prospěch Joea Bidena. Takže se dá říci, že vlastně to není jenom setkání před volbami a prestižní poklepání se po ramenou. Bilance vzájemných vztahů, ocenění vzájemné zahraniční politiky, případně do finalizovány detailů v energetické politice, ale přesto si myslím, že je to investice i do dalších měsíců, možná i let, protože jednak některá témata přesahují ty stávající politiky. Zároveň si řekněme, že ono to, jak ta politika je taková hodně symbolická hra, tak ono to je setkání dvou náčelníků, ne politici rozdají úkoly té administrativě, jak americké, tak té české. Takže celá řada věcí, které se tam projdou, vyřeší v rámci 3 5 vět a jednoho dílčího bodu, tak z toho jsou potom relativně olbřímí dlouhodobé úkoly. Těm oběma vládám. Zejména pro nás hodně zajímavé téma energetické, protože vím, že my se tady o tom pravidelně jich pořadu bavíme. Prostě energetika zažívá renesanci. Ale jak mnoha oborech jiných, tak i tady platí, že se stojí fronta. Zvláště z toho titulu, jak Poláci plánují stavět hned několik jaderných elektráren. Takže my vlastně dneska baví a bojujeme jak za Sup, dodal.

  • Taky jaderného paliva, vzájemného sdílení energetického výzkumu, tak bojujeme i za to, abychom třeba byli partneři i v okolních státech při těch obřích investicích, protože stále máme renomované firmy. Stále je to u nás jako velmi vysoce přidaná hodnota nejen průmyslu, ale vzdělanosti a výzkumu. Takže pro nás toto téma je velmi zásadní a není to jenom v uvozovkách budovou ZUŠ, jádra a o stávající spolupráci s firmou Westinghouse. No a pak je tam samozřejmě spousta věcí, o kterých se nemluví. Ne náhodou tři hlavy tří našich špionážních služeb, kde na jedné straně je to zase prestižní ocenění všech těch služeb vzájemně, je to dotažení některých projektů a je to zase potvrzení dlouhodobější spolupráce, protože zanedlouho nás bude čekat určitá obměna. Mluví se o končícím panu Berounovi a hledání nové tváře. Takže si řekněme, že spíše se v podstatě skrze šéfy, skrze ředitelé těchto služeb sešly ty služby samotné. No a samozřejmě sdílí se hodně dat s tím, jak je svět složitější, tak práce bohužel špionážní služby budou mít víc než hodně.

Více z pořadu