Jak to vidí...

Pavel Smutný: Pozice Ukrajiny oslabuje. Putin vede Rusko někam, odkud není návratu. A není v tom sám

Jak to vidí...

Pavel Smutný: Pozice Ukrajiny oslabuje. Putin vede Rusko někam, odkud není návratu. A není v tom sám
Vladimir Putin a Sergej Šojgu dohlíží na mobilizaci

Dvojka

Z víkendového ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží se obviňují válčící strany navzájem. Podle Kyjeva jde o součást ruského plánu nechat Ukrajince umrznout k smrti. Podle Moskvy jde o cílenou provokaci Ukrajiny. Jak moc je situace vážná? Hrozí jaderná havárie? A proč se  ještě nepodařilo válku ukončit? Advokát Pavel Smutný v audiozáznamu ještě zhodnotí výsledky klimatické konference COP27 i pokusy Izraele sestavit novou vládu.
Pavel Smutný, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Šéf ruské energetické společnosti Rosatom varoval před možnou jadernou havárií v záporožské jaderné elektrárny je. Podle Kyjeva je víkendové ostřelování součástí ruského plánu nechat Ukrajince umrznout k smrti, jak prohlásil v neděli poradce ukrajinského ministra obrany Jurij sak, jak nebezpečná to může být situace podle vás?

  • Tak my tu situaci sledujeme pozorně už několik měsíců nebo půl roku. Je to samozřejmě, je to samozřejmě jedna z těch bezprostředních hrozeb, které se můžou týkat, které se budou týkat celé Evropy a které můžou propuknout prostě ve zlomku vteřiny, v momentě, kdy se skutečně někam trefí. Na druhou stranu na druhou stranu mezinárodní agentura pro jadernou energii a všecky ty kontroly, tak vlastně v tomto ani v to, ani ona vlastně v tomto smyslu nepřinesla více jasno. No, to jsou dílčí informace katastrofické. Myslím, že jich bude přibývat. Myslím, že ta ten útok na ukrajinskou infrastrukturu je samozřejmě masivní a je cílený a má za úkol snížit jako bych řekla, vůbec jsem jaksi morálně morálku bojovou Ukrajincům a je potrestat. Je to tam je tam ten, je tam ten velkoruský prostě pocit, jako že potrestáme toho, kdo si to myslí jinak. A je to i takto vojenského taktický krok? Samozřejmě, protože to může vést. Nejsem stratég vojenský, ale může to samozřejmě asi vést k oslabení vůbec akceschopnosti ukrajinské armády. Zle, zejména ty zásobovací uzle, zejména ty dopravní trasy a ta infrastruktura v tomto smyslu bude hrát určitě významnou roli. No, ukazuje to to, že potřebuji toho si toho, že je to potřeba ukončit.

  • Jednoduše úplně. Z ostřelování jaderné elektrárny se vzájemně obviňují obě strany. Jak jak normálně. Celkem jasně, ale jako logiku by mělo, že by si Ukrajinci zničili vlastní zdroj energie.

Více z pořadu