Jak to vidí...

Pavel Kosatík: Rajčatová polévka v galeriích? Zvláštní. Ale jak jinak nás vyburcovat k ochraně klimatu?

Jak to vidí...

Pavel Kosatík: Rajčatová polévka v galeriích? Zvláštní. Ale jak jinak nás vyburcovat k ochraně klimatu?
Aktivistky v Londýně nejprve polily obraz rajčatovou polévkou a pak se přilepily ke stěně

Dvojka

V Egyptském Šarm aš-Šajchu skončila mezinárodní klimatická konference. Přestože šlo o největší akci svého druhu, konkrétní kroky pro zavedení již dříve přijatých závazků se naplno přijmout nepodařilo. Jak hodnotit výsledek? A jak vnímat protesty proti liknavé politice světového společenství na ochranu klimatu? Spisovatel Pavel Kosatík v audiozáznamu ještě probere česko-slovenské vztahy 30 let po rozdělení a zhodnotí debaty kolem prezidentských kandidátů.
Pavel Kosatík, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V egyptském Šarm aš-Šajchu skončila klimatická konference. Byla to dosud asi největší akce svého druhu vůbec.

  • V historii. Za tři týdny se tam vystřídalo snad 45000 lidí. Jak hodnotit výsledek?

  • Tak já ho můžu hodnotit jako občan a nejsem klimatolog, profesionál, ale myslím si, že všech se to týká, takže musíme o tom všichni přemýšlet. Na mého pohledu hlavním úkolem takový konference je nastolit celosvětově nějaké komunikační klima, aby bylo možné o tom mluvit, aby bylo jasný, kde jsou, jaké jsou tendence a aby nám z těch závěrů bylo dobře. No a to se tentokrát tak zcela nepovedlo, poněvadž hlavně teda, pokud jde o fosilní paliva, o to, co s nimi a jestli ty limity snižovat a kdo a jakým způsobem. Tak tentokrát se tam ty státy nedohodly, ačkoliv třeba to bylo, myslím loni v Glasgow nebo na nějakých těch předchozích konferencích spíše shoda panovala, tak teď se ukázalo, že ne a tak trošičku do toho některé nebo ne trošičku jako hodně do toho některé státy hodili vidle. Takže bylo by krásné, kdyby nastalo nebo kdyby se časem opět obnovilo cosi jako dobrá vůle ke komunikaci. Jak uzavření konsensu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají