Jak to vidí...

Adam Černý: Jízdenky zdarma jsou symbolem partnerství Francie a Německa. Vztahy jsou ale vlažné

Jak to vidí...

Adam Černý: Jízdenky zdarma jsou symbolem partnerství Francie a Německa. Vztahy jsou ale vlažné
Francouzský rychlovlak TGV (nádraží Paris Gare de Lyon)

Dvojka

60 tisíc jízdenek na vlakovou dopravu zdarma pro lidi do 27 let. Tímto krokem chtějí Německo a Francie podpořit cestování a kulturní výměnu mezi oběma zeměmi a oslavit tak 60 let od podepsání Elysejské smlouvy o spolupráci a přátelství. „Poměry nejsou, co bývaly,“ vysvětluje současné vztahy mezi oběma zeměmi zahraničněpolitický komentátor Adam Černý. Jakou odezvu v německé společnosti vyvolalo rozhodnutí poslat na Ukrajinu 14 tanků? Jak to vidí moderuje Zita Senková.
Adam Černý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jen Německo přece jenom poskytne Ukrajině 14 tanků leopard a povolí také jejich export. Adame, proč to Berlínu tak dlouho trvalo? Co je za obratem kancléře Olafa Scholze?

  • Tak kdybychom to vzali začátku jste humornější stránky, tak z toho, že nové sloveso, které se vyskytuje v němčině, dokonce jsem viděl, že se používá jeho i anglický ekvivalent v angličtině. To Šolc Ing. v němčině to Šolcem, tak jako předtím byla Merkelová ní. A je to otálení, sdružování, nerozhodnost. Čímž míříme k tomu, že tím možná hlavním, ale ne jediným viníkem, řekněme, byl spolkový kancléř Olaf Scholz, který to zdržoval. Zvažoval to z důvodů vnitropolitických. Tak zní. Ve Spolkové republice vznikla taková zvláštní situace, že na ty dodávky naléhali celkem jednoznačně ty menší koaliční strany je, to znamená svobodní a zelení, což je zvláště u zelených překvapivé vzhledem k jejich minulosti, protože kdysi vznikly jako v mimoparlamentní opozice spojením proudů pacifistů, ochránců životního prostředí, ale ten problém ležel na straně sociálních demokratů, jakoby té hlavní koaliční strany, kde též se nalézá proud, který má pacifistické sklony. A ono koneckonců v sociální demokracii kdysi vznikla ta strategie za kancléře Willyho Brandta na změna díky obchodu a navazování vztahů na východ, která se dlouho udržovala a zdála se být jako efektivní. Až teda se z ní stal cár papíru po té loňské agresi Ruska na Ukrajinu. Takže to je ten domácí problém. A zde, myslím z toho mezinárodního hlediska, dlouho se vyčkávalo a k taktizovalo, dokud se podobně nevysloví všichni klíčoví hráči na západě. A tady je třeba mít na mysli především Spojené státy, protože i Spojeným státům poněkud dlouho trvalo, než se rozhoupaly a než prezident Joe Biden ohlásil, že dojde na Ukrajinu tanky a Brahms, což nebylo úplně jednoduché. K tomu se můžeme ještě vrátit. Takže je otázka, kdo na koho čekal. Jestli pozitivní případy. Chtěl kancléř Scholz tím otálením přimět Američany, aby se též rozhoupali, anebo naopak museli tlačit Američané a na oznámení své dodávek zatlačili na Schulze, který už se nemohl na nic vymlouvat, je k těm opravdu jsou jenom krátká poznámka bych toto vysvětlil po Čechovou. Když už jsme zmínili tu pušku v prvním jednání, tak musím vysvětlit její existenci. Ty a bral si jsou sice výborné moderní zbraně, ale mají ve srovnání třeba s německými leopardy leopardy, o kterých je tady řeč, jednu nevýhodu musí použít speciální palivo. Takové palivo, které se používá u letectva a jsou poměrně náročné na údržbu. Zatím jsou ty naopak, aspoň říkají, jak říkají vojenští znalci, jsou výhodné, že byly původně vyvinuty ještě v době, kdy nebyli profesionální armády a to znamená, že je jejich zvládnutí trvá zase tak dlouho a má vynikají velkou odolností proti protitankovým střelám. Takže se, a je jich v Evropě hodně. Takže ve chvíli, kdy Německo jako klíčový dodavatel vydá ten souhlas nejen u ž a svoje tanky, ale protože bude souhlasit s exportem z jiných zemí, tak to je ten rozhodující okamžik, když se začne něco dít.

  • Ono ty tanky vlastně vznikly během studené války. Původně původně byly navrženy tak, aby vlastně byly schopny porazit ruské tanky t 90, kterými Rusko na Ukrajině útočí. To rozhodnutí Německa vyslat v první várce těch 14 tanků přišlo téměř přesně na den 26. ledna 2022, kdy už se vlastně na hranicích Ukrajiny se konaly ruské tanky a Kyjev žádal Berlín o pomoc, tak Berlín poslal Ukrajiny 5000 pěchotních přileb.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají