Jak to vidí...

Lukáš Kovanda: „Vyšší moc“, nebo sabotáž Spojených států? Motiv zničit plynovody Nord Stream stojí na straně Ruska

Jak to vidí...

Lukáš Kovanda: „Vyšší moc“, nebo sabotáž Spojených států? Motiv zničit plynovody Nord Stream stojí na straně Ruska
Úniky z plynovodů Nord Stream

Dvojka

Kdo stojí za útoky na plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři, zatím vyjasněno není. Západ se ale stále více přiklání k tomu, že zájem na jejich zničení mělo samo Rusko. Jak to ovlivní již tak vysokou cenu plynu? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě odhadne, kam až můžou stoupat ceny pohonných hmot, a vysvětlí důvody, proč Gazprom zastavil dodávky zemního plynu do Itálie.
Lukáš Kovanda, Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaký smysl dává záměrné poškození plynovodu Nord Stream jedna i dva? V čem by nebo v čím by to mohlo být zájem?

  • Tak ta současná debata na západě se přiklání k tomu, že to může být v zájmu zejména Ruska, které už ne dopravovalo, nepřepravovalo žádný plyn, ať už plynovodem Nord Stream jedna nebo tou dvojkou, která vlastně nikdy nebyla v provozu, a proto mu nejen, že mu nevznikal zisk, když tam žádný plyn nepřepravovalo Rusko, ale dokonce mu tam vznikala ztráta, která se každým dnem kupila, protože hrozí pokuty penále velké mnohamiliardové za to, že tedy Gazprom, ruský plynárenský gigant v rukou Kremlu, nedodával do Německa, do EU ten plyn, protože to měl dlouhodobě nasmlouváno, nečinil tak, takže mohl tedy čelit velkým pokutám a nyní může říkat, že zasáhla jakási vyšší moc, že došlo k poničení toho potrubí a že proto právě z důvodu této vyšší moci nemůže tedy platit ty pokuty, protože přece kdyby nedošlo k této události, tak by ten plyn dodávat třeba i mohl.

  • Na druhou stranu Kreml ukazuje prstem na Spojené státy, které prý v reakci na výbuchy obou plynovodů Baltském moři zdražily LPG. Připouštíte, že by za sabotáží mohl být Washington?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají