Jak to vidí...

Ilona Švihlíková: Navztekaný Západ a Saúdové na koni. Ropný kartel OPEC sníží i přes silný odpor těžbu ropy

Jak to vidí...

Ilona Švihlíková: Navztekaný Západ a Saúdové na koni. Ropný kartel OPEC sníží i přes silný odpor těžbu ropy
Těžba ropy

Dvojka

Klíčoví producenti ropy v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se dohodli na tom, že od 1. listopadu omezí těžbu o 2 miliony barelů denně. Ropná aliance OPEC+ tak učinila v rozporu se zájmy zemí G7, pro něž je zdražování ropy v této době nežádoucí. Co bude následovat? Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu ještě přiblíží 3. balík pomoci v Německu a zhodnotí novelu českého státního rozpočtu.
Ilona Švihlíková, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začněme ale aktualitou. Stát bude nakonec letos hospodařit se 375 miliardovým schodkem. Sněmovna včera schválila novelu rozpočtu. Mění v něm příjmy, výdaje i schodek. Ministr financí Stanjura odůvodňoval novelu válkou na Ukrajině, inflací a energetickou krizí oprávněně. Jak to vidíte, paní Švihlíková?

  • Tak je jasné, že v situaci, kdy se sejdeme nohou závažných problémů najednou a mít jako hlavní prioritu nějaký nízký schodek nebo snad dokonce nějaké významnější škrty nedává moc smysl, protože v té ekonomice a která je v těžké situaci. My zkrátka a dobře ty daně prostě nevyberete. To je, to je velmi jednoduchá. Pokud prostě budou krachovat velké firmy nebo i ty malé střední budou odcházet z trhů, případně dočasně zavírat výrobu, tak je jasné, že se to nutně projeví prostě i na tom daňovém inkasu.

  • Samozřejmě, že ohledně toho schodku je mnoho debat, protože vláda podle mě velmi nemoudře sama sebe od začátku prezentovala a jakou vládu, která má jednoznačnou prioritu, a to je právě nějaká konsolidace veřejných financí. Hodně se o tom hovořilo a jak v rámci předvolební kampaně, tak koneckonců i v tom programovém prohlášení. Ale nutno dodat, že ono tam vlastně nic moc konkrétního není, takže zase jako nejsou úplně v té pozici, kdy by museli zdůvodňovat každý a každý jednotlivý krok. A je logické, že vlády se snaží pomáhat v situaci vysokých cen energií a dalších závažných ekonomických problémů. Určitě bude velká debata i nad rozpočtem pro příští rok, to znamená, a vlastně zavedení nových daní, jejich konkrétní podoba, kolik vlastně z těchto daní se nakonec vybere, jestli to bude dostatečný přínos pro tu státní kasu apod.. Toto všechno jsou samozřejmě otázky, které se vyřeší pouze a v ČR. Já si myslím, že prostě pro příště platí lépe si vybírat programové priority a hlavně vždycky vnímat to, co se skutečně v té ekonomice děje. Ono něco mi pomůžeme si dát na papír, ale potom ta realita si nakonec vždycky vyžádá to skutečné řešení. To znamená reagovat v tuto chvíli na vysoké ceny celkově a samozřejmě zejména v případě energií.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají