Jak to vidí...
Ilona Švihlíková: Globalizace jako přežitek? Světové ekonomické fórum dává prostor i opačným hlasům
Jak to vidí...

Dvojka
Ve švýcarském Davosu odstartovalo Světové ekonomické fórum. Zástupci z řad ekonomů, byznysmenů a politiků se budou v diskusních panelech věnovat aktuální ekonomické situaci i celkovému geopolitickému rozložení sil. Opomenuto nebude ani klima a otázky typu, jak do budoucna zabránit polykrizím. Ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu rovněž vysvětlí, jak do čínské ekonomiky zasáhla politika nulové tolerance covidu-19.
Ilona Švihlíková, Zita Senková
Přepis epizody
-
Ve švýcarském Davosu probíhá světové ekonomické fórum, kterého se účastní ministři financí a obchodu zahraničí, 19 guvernérů centrálních bank. Rekordní počet podnikatelů z průzkumu mezi bezmála čtyřmi a půl 1000 generálními řediteli ze 105 zemí vyplynulo, že 73 % z nich očekává pro letošní rok pokles ekonomiky. Jde o nejpesimističtější výhled klíčových šéfu na globální hospodářský růst za 12 let průzkumu. Vidíte to podobně? Jak se na to dívat?
-
Paní docentko, vidím to podobně, i když jsem možná neshodneme v těch, řekněme klíčových faktorech, které by ovlivňovaly ten pokles. A samozřejmě platí, že tato témata, a to znamená jak ta aktuální rozbor aktuální ekonomické situace, tak je, ty dlouhodobé trendy vždycky tvoří náplň a toho Světového ekonomického fóra jsou tou nedílnou součástí. Možná bych posluchače upozornila na to, že je možné na některé ty diskuse se dívat i on-line anebo si zpětně přehrát. Takže kdo cítí, že ho angličtina je dostatečně silná a tak se vlastně může s řadou těch témat seznámit nebo respektive se podívat na to, jakým způsobem to hodnotí. Právě zástupci asi 130 zemí, kteří se v tom davu jsem tak nějak postupně a postupně sejdou. A tyto debaty o recesi. Zrovna včera jsem si s jednu pustil a co tam tak jako všichni říkali? Bylo bylo zajímavé, že zrovna ten ten panel, který jsem sledovala, kdy byly portugalský zástupce Mario Centeno vydělal samozřejmě ty recesní tendence, nicméně je bral jako poměrně mírné nebo řekněme ne zas tak dramatické. A velká očekávání směřují k Číně, o které ještě budeme hovořit. To znamená k tomu, že vlastně tato čísla by měla být i Kladna do konce. Hlavně zástupci asijských zemí očekávají, že budou vysoce vysoce kladná. Ale bylo zajímavé, jak vlastně ti diskutující, a to i v jiných kanálech, se do značné míry vyhýbali nebo nechtěli tolik hovořit o té úplně aktuální situaci, ale spíše za důležité považoval i ty dlouhodobé trendy. To znamená skoro všude zdůrazňovali ano, bude. Můžeme se bavit, jestli mají být úrokové sazby Evropské centrální banky dva a půl nebo tři a půl %, ale asi je důležitější, že tady dochází k nějakým zásadním změnám v té světové ekonomice a právě tady v Davosu by mělo být to fórum, kde se o těchto zásadních změnách diskutuje a kdy se vlastně promýšlí další možnosti vývoje. To je důležité jak pro politiky, kteří jsou přítomni, ale samozřejmě i zástupci byznysu, kteří jsou také hojně přítomní.
-
Z toho zmíněného průzkumu vlastně respondenti označili za největší globální hrozby inflaci, makroekonomickou rozkolísanost a geopolitické konflikty. Pojmenovali to hlavní.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Ilona Švihlíková: Na energetickém trhu nikdo kolem EU tančit nebude. Problém je na straně nabídky
Jak to vidí...
-
Detektivka
Hry a četby: V hlavní roli neviditelní herci
-
Kriminální případy z císařské Ostravy. Zmizení povozníka Strachvice, část první
Rozhlasové listování
-
„Já už jsem všechno řekl.“ Poslední rozhovor Josefa Abrháma na Dvojce
Odpoledne s Dvojkou
-
Povídky ironické a sentimentální. Literární miniatury Jaroslava Vrchlického
Povídka
-
Václav Erben: Vražda pro Zlatého muže
Četba na pokračování
-
Karel Fořt: Z New Yorku do pekla a zpět
Četba s hvězdičkou
-
A. C. Doyle: Sherlock Holmes ve státních službách. První rozhlasová hra ve videu
Rozhlasová hra
-
Divadelní premiéra na konci prázdnin: Blbec k večeři
Vybrali jsme pro vás
-
John Galsworthy: Ostrov pokrytců
Četba na pokračování