Jak to vidí...

Cyril Höschl: Volba prezidenta? Jsme teď jako po velkém fotbalovém zápase. Ostré emoce zase vystřídá rozum

Jak to vidí...

Cyril Höschl: Volba prezidenta? Jsme teď jako po velkém fotbalovém zápase. Ostré emoce zase vystřídá rozum
Prezidentské volby, 28.1. 2023

Dvojka

Vyhrocené emoce, vyvolané mimo jiné i strašením válkou, provázely kampaň před druhým kolem přímé volby prezidenta. Proč si společnost nedokázala udržet patřičný nadhled? Proč i debaty o politice dokážou v některých případech rozdělit přátele, či dokonce členy rodiny? Jak příkopy znovu zasypat? Psychiatr Cyril Höschl v audiozáznamu ještě vysvětlí, jak mozek reaguje na existenciální hrozbu, i to, v jakém okamžiku přestává strach zocelovat.
Cyril Höschl, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vyhrocené emoce a strach z války. Strašení válkou. To byla jedna z nejčastějších slovních spojení v uplynulých týdnech, zejména v souvislosti s kampaní před druhým kolem přímé volby prezidenta. Pane profesore, dostihli emoce i vás, nebo si dokážete zachovat patřičný zdravý nadhled?

  • Mít i jemu, se nedopustili. Musím se přiznat, že nadhled jsem v tomto ohledu měl, ale to proto, že to byly události a napětí pro mě očekávaná. Nicméně vzhledem ke své profesi jsem se setkal s těmi, kteří to prožívali tak silně, že se dostaly i do psychiatrické ambulance. A také ve svém okolí jsem viděl řadu přátel, kteří to prožívali, takže s nimi nebyla v posledních dnech už pak ani řeč. Takže umím si představit, co značná část populace v tom duelu v tom druhém kole prožívala a bylo to skutečně atmosféra vykopaných příkopu a zákopů, které se prohloubily, ale které tady už byly předtím. Je důležité si uvědomit, že to strašení, o kterém jste mluvila, padalo na úrodnou půdu, protože vlastně od roku 19, respektive od jara roku 20, kdy začala pandemie COVID a ta restriktivní opatření, tak celá populace žila pod jakýmsi tlakem. Byl to takový pandemický stres, který byl sice ne tak výrazný, jako když se vám akutně něco stane, ale za to byl velmi vleklý a byl soustavně živen. Jednak sledování médií, těch mrtvých na Manhattanu, počty mrtvých u nás na ventilátorech a statistiky negativních zpráv od rána do večera v té byli významným s trezorem pro celou populaci. A to potom plynule, když to odeznělo a trochu jsme si už na ten COVID zvykli, přešlo do atmosféry určitého strachu v souvislosti s ruskou invazi na Ukrajinu, s přívalem ukrajinských uprchlíků a jejich osudů a péče o nich. Takže do této atmosféry přišly ty volby a padaly v tom negativním slova smyslu ty konflikty na úrodnou půdu.

  • Jsme v podstatě křehčí, co se týče psychiky našeho vnímání světa.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají