Jak to vidí...

Břetislav Tureček: Místo sportu krvavé drama. Olympiáda v Mnichově změnila svět stejně jako 11. září

Jak to vidí...

Břetislav Tureček: Místo sportu krvavé drama. Olympiáda v Mnichově změnila svět stejně jako 11. září
Při masakru v Mnichově přišlo o život 11 sportovců a jeden policista

Dvojka

Měla to být oslava sportu. Místo toho se olympijské hry v Mnichově staly před 50 lety dějištěm tragédie. Útok palestinských extrémistů na izraelské olympioniky stál život 12 lidí. Jaký byl celkový kontext dramatu? Proč se cílem útoku stali právě sportovci? A kde hledat paralely s 11. září? Blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě připomene výročí krvavého masakru v Bejrútu v roce 1982 a vysvětlí, jak daleko je Irák od vypuknutí občanské války.
Břetislav Tureček, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Organizátoři nazvali hry míru a radosti. Chtěli totiž, aby se zapomnělo na olympiádu z roku 1936, kterou propagandisticky zneužil Adolf Hitler. OH v Mnichově před 50 lety se nicméně staly dějištěm tragédie. Pět minut před pátou hodinou ranní pátého září 1972 obsadili palestinští extrémisté z organizace Černé září ubikaci izraelské výpravy v olympijské vesnici. Na místě zastřelili dva izraelské sportovce a devět dalších drželi jako rukojmí. Podívejme se na ten kontext tehdejší. Břetislave, proč vlastně zaútočili Palestinci na izraelské olympioniky?

  • Tak byla to souhra nebo řekněme výsledek celé řady celé řady různých vlivů. Především tato operace teroristická, řekněme, nesmíme zapomínat, se odehrála v době studené války, v době zároveň, i když ještě otázka Palestinců, izraelské okupace. Bylo to pět let poté, co co Izrael vlastně obsadil Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém atd., tak to nebylo tak vysoko na scéně mezinárodní pozornosti. V té době už docházelo k teroristickým útokům, k únosům letadel, za kterých se podílel i Palestinci a někdy i jejich zahraniční kolegové nebo partneři sporů, pachatelé. Ale toto vlastně byla bezprecedentní věc a Palestinci zjevně se pokusili přitáhnout celosvětovou pozornost k té své věci.

  • Co jaksi požadovali ten ten deklarovaný smysl toho jejich útoku, bylo zajistit propuštění asi 240, jestli se nepletu, vězňů, které držel Izrael, ale také myslím dva Němce, kteří byli z levičácké organizace frakce Rudé armády, kteří byli vězněni v západním Německu. Takže to se jim podařilo. Svět byl v šoku. Jak jste říkala, hry hry míru najednou se změnily v drama, které v té době svět neznal. A já nemám rád úplně paralely tohoto typu, ale v té době to možná mělo stejný efekt jako útoky z 11. září, které si pamatuje už většina současných.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají