Jak to bylo doopravdy
V roce 1967 začala lidické děti hledat i StB, zřejmě kvůli propagandě. Nenašli ale nikoho, popisuje historik
Jak to bylo doopravdy

Plus
Většina lidických dětí zahynula v plynových komorách, některé se „ztratily“, několik z nich se vrátilo domů. S koncem války tak bylo potřeba nejen trestat válečné zločince a kolaboranty, ale hledat oběti. Oficiálně bylo pátrání po lidických dětech ukončeno v roce 1948, v roce 1967 se začaly hledat znovu – už pod vedením Státní bezpečností. Šlo jim už ale o něco jiného – o jejich zneužití v komunistické propagandě a mezinárodních vztazích.
Ivana Chmel Denčevová
Účinkuje: historik Jiří Plachý
Hrají: Libuše Švormová, Jan Šťastný, Jan Teplý, Svatopluk Schuller, Michal Zelenka
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Přepis epizody
-
Ženy a děti.
-
Ti se ocitli v tělocvičně kladenské reálky. Stále nechápali, co se děje. Nejmladšímu dítěti bylo 16 dnů a nejstarší ženě 88 let celkem 300 lidí. Pak přišel rozkaz, aby se děti podrobili prohlídkám. K tomu účelu tu bylo připraveno několik německých lékařů a lékařek včetně několika zdravotních sester a dětem například měřili objem hlavy těla a i jinak je vyšetřovali. Všem dětem tu byly vyplněny Freiburgem dotazníky s osobními daty. Toto všechno trvalo až do 12. června.
-
Napsal publicista Stanislav Motl ve své knize ozvěny Lidické noci. Otázkou, tématem dnešního, jak to bylo doopravdy, je hledali estébáci úspěšně. Lidické děti ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Jednou z lidických žen byla Anna Nešporová, která ony červnové události roku 1942 popsala těmito slovy jednoho dne za mnou a Marii Hanžlovou přišli Horst Böhme a vylil Leipheimer. Vidím je stále, jako bych je měla před sebou. Řekli, že je třeba, abychom s nimi odjeli na Pankrác ke krátkému výslechu. Dali nám pak čestné slovo, že se během hodiny budeme moci vrátit zase ke svým dětem. Dlouho se nic nedělo, tak jsem se odvážila těch esesáků zeptat, co s námi bude, že už musíme jít ke svým dětem a ženám. Ti pánové v uniformě dali čestné slovo, že za hodinu budeme zpátky. Ti esesáci se na nás chvíli nechápavě dívali a pak se dali do smíchu. Byl to hurónský smích. Smáli se, až se za boky popadali. Smáli se strašně dlouhou dobu, jako kdybych řekla já nevím, jaký vtip. Setkali se následně.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Někteří protektorátní novináři-kolaboranti skončili na popravišti. Řada jich ale potrestána nebyla
Jak to bylo doopravdy
-
Literární cena Knižního klubu; Mezinárodní varhanní festival pokračuje; pořad Stopy, fakta,…
Mozaika
-
Měl jsem skoro pověrčivou předtuchu, napsal k objevu Tutanchamonovy hrobky Carter
Historie Plus
-
1945 – tryzna v Lidicích
Auditorium
-
Vražda u přehrady. Po zmizelém vrátném pátrali i armádní potápěči
Historie českého zločinu
-
Zvon z Píště se vrací domů
Zaostřeno
-
Žáci zpracovávali reportáže o sudetských Němcích, banderovcích, osvobozování americkou armádou
Příběhy 20. století
-
Vlčí děti. Příběh sirotků, jimž poválečná nenávist vzala vše
Radiodokument
-
Báli jsme se nadechnout, popisuje pamětnice bitvy o Stalingrad
Zápisník zahraničních zpravodajů