Jak to bylo doopravdy

Tajný předmnichovský plán mohl Beneše stát funkci, ministra Nečase ale život, myslí si historik

Jak to bylo doopravdy

Tajný předmnichovský plán mohl Beneše stát funkci, ministra Nečase ale život, myslí si historik
Mnichovská dohoda (Bundesarchiv, Bild 183-R69173 / CC-BY-SA)

Plus

Mnichov je v naší historii symbolika pro bezmoc, zradu, kapitulaci a ústupky. Výsledky mnichovské dohody znamenaly nejen konec první republiky. Její důsledky se objevují v různých podobách po další desetiletí. Kdo koho tedy zradil?
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jan Cholínský
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 2019-09-23

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Který nechci být i tím, že všechny jsme i herecky, tak je naší. Jsem si vědom si najít lidi. My jsme v jistém smyslu i vyloženou sirény, když si byli klidnější než my, už jsme je. Řešili jste čtyři evropské věci. Jestli si myslí, že je dobrý herec, který by jim jistě, který dnes jeviště je přísně jediný, který je nyní velice jaksi kdo ne, ne, finiši. Byli jsme však dnes už ti předseda československé vlády generál Jan Syrový ve svém projevu informoval o výsledku tzv. Mnichovské dohody. Ta byla uzavřena v noci z 20. na 30. září roku 938. Událost, která poznamenala naše dějiny na další dlouhá desetiletí. Otázka, na kterou si budeme v dnešním, jak to bylo doopravdy odpovídat, je o zákulisí Mnichova. Neexistují nové překvapivé informace. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Co vůbec znamenal pojem Mnichov v našich dějinách? A je opravdu tématem stále aktuálním? Otázka pro hosta pořadu, historika doktora Jana Cholínského.

  • To, čemu jsme si jako Češi zvykli nepřesně říkat Mnichov podle místa konání konference čtyř evropských velmocí uskutečněné 30. září 1938 je spojeno s následným dobrovolným vydáním příhraničního státního území sousední Německé říši. K tomuto vydání došlo neústavním rozhodnutím československého prezidenta a vlády z prvního října 1938. Připomínám ale, že o vydání území Německu rozhodla československá vláda Milana Hodži už 21. září, kdy se se souhlasem prezidenta neústavně podvolila britské a francouzské výzvě přenechat území s většinou německého obyvatelstva Hitlerovu Německu.

  • Když o tom rozhodla Hodžova vláda. Jak jste říkal, proč bylo ještě třeba, aby se konala ona mnichovská konference?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají