Jak to bylo doopravdy

Srpen 1968 byl pro prezidenta Svobodu šok, jinak ale dělal vždy to, co si přáli Rusové, popisuje historik

Jak to bylo doopravdy

Srpen 1968 byl pro prezidenta Svobodu šok, jinak ale dělal vždy to, co si přáli Rusové, popisuje historik
Ludvík Svoboda

Plus

Když 9. června 1954 přiletěl na pražské letiště nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov a ptal se, kde je jeho válečný přítel z fronty generál Ludvík Svoboda, muselo být československým soudruhům úzko. Svoboda nejenže tehdy nebyl v Praze, neměl ani žádnou funkci, ale pracoval jako dobrovolník v Jednotném zemědělském družstvu na Vysočině, v Hroznatíně. Zůstal mu sice poslanecký mandát, ovšem schůzí se účastnit nesměl. 
Ivana Chmel Denčevová

Účinkují: Jiří Pernes, historik
Hrají: Petra Bučková, Daniel Bambas, Jan Teplý, Pavel Soukup, Ladislav Frej, Lukáš Král, Aleš Procházka
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kde?

  • Žili přítel z fronty, generál Svoboda.

  • Tato otázka zazněla na pražském ruzyňském letišti devátého června roku 1954. Z Moskvy přiletělo letadlo do Prahy a z něj vystoupil Nikita Chruščov, první muž Sovětského svazu. A právě s osobností generála Svobody, na kterého se ptal, souvisí také otázka. Téma dnešního pořadu. Jak to bylo doopravdy? O návratu Ludvíka Svobody do vedení státu rozhodli sami českoslovenští komunisté. Ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Byla to ze strany Chruščov a pouze zdvořilostní otázka? To se ptám hosta pořadu, historika doc. Jiřího Pernese.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají