Jak to bylo doopravdy

O jednom z agentů-chodců se dá říct, že byl jako filmový Rambo. Jen ten konec je jiný, naznačuje historik

Jak to bylo doopravdy

O jednom z agentů-chodců se dá říct, že byl jako filmový Rambo. Jen ten konec je jiný, naznačuje historik
Sylvester Stallone ve filmu Rambo Iii (1988), režiséra Petere Macdonalda

Plus

Když se do vedení státu dostali komunisté, staly se naše státní hranice nepropustné. Lidé nesměli cestovat na Západ, a to ani jako turisté. A co víc, tvrdě byly trestány nelegální přechody hranic těch, kteří utíkali za svobodou nebo si tak jen chtěli zachránit holý život. Přestože dobová propaganda dokola opakovala, že se ze strany státu jedná o ochranu před narušiteli ze Západu, všem bylo jasné, že šlo o izolaci občanů Československa.
Ivana Chmel Denčevová

Účinkuje: historik Jaroslav Rokoský
Hrají: Pavel Soukup, Martin Myšička, Aleš Procházka, Václav Neužil
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 19. 8. 2024

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak to bylo doopravdy?

  • Jde o nebezpečné individuum, které je nutno zneškodnit.

  • Konstatoval v návrhu trestu smrti. Ocitáme se na jaře 1954. Tehdejší generální prokurátor Václav Aleš. S oním v uvozovkách individuem nebezpečným souvisí také otázka. Téma dnešního pořadu. Jak to bylo doopravdy mezi našimi agenty chodci nebyl Rambo ze studia zdraví Ivana Chmel Denčevová. Kdo byl tedy oním údajným individuem, které bylo nutno zneškodnit? Otázka pro hosta pořadu, historika doc. Jaroslava Rokoského.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu