Interview Plus

Učitelský plat by měl být přes 50 tisíc. Je to investice do budoucnosti, míní ministr Balaš

Interview Plus

Učitelský plat by měl být přes 50 tisíc. Je to investice do budoucnosti, míní ministr Balaš
Vladimír Balaš

Plus

Vláda slibuje učitelům, že od roku 2024 budou mít plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. To by ale znamenalo zvýšení výdajů státního rozpočtu o 30 miliard korun a odboráři už nahlas vyslovují obavy, že stát své závazky nedodrží. „Rád bych je rozptýlil. Mandatorní závazek to bude po schválení novely školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících, a to od roku 2024. Zatím se snažíme, aby platy byly nad průměrem,“ uvádí ministr školství Vladimír Balaš.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Oficiálně všichni slibují, že platy učitelů se dostanou na 130 % průměrné mzdy. Vláda Petra Fialy si to napsala i do programového prohlášení. Výše kantorských platů by měla být stanovena zákonem. Odbory se ale obávají, že vládní koalice tento svůj závazek nesplní. Podle jejich odhadů by zvýšení platů od roku 2024 vyšlo na nějakých 30 miliard korun. Kde je vládní koalice najde? Pomohlo by finanční situaci resortu školství stabilizovat zavedení školného? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je ministr školství Vladimír Balaš za hnutí Starostové a nezávislí. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají