Interview Plus

Stávkující studenty bych podpořil. Uhelné elektrárny může nahradit fotovoltaika, míní exministr životního prostředí Bursík

Interview Plus

Stávkující studenty bych podpořil. Uhelné elektrárny může nahradit fotovoltaika, míní exministr životního prostředí Bursík
Martin Bursík (Liberálně ekologická strana, LES)

Plus

Dosavadní opatření proti změnám klimatu mají jen omezený účinek. Analýzy naznačují, že emise skleníkových plynů neklesají a splnit loňský závazek udržet oteplování planety na 1,5 °C se zdá být nedosažitelný. „Můj pocit je, že bude problém udržet závěry konference v Glasgow. Jsou silné tlaky to rozmělnit,“ říká Martin Bursík, který je poradcem české delegace na probíhající konferenci OSN o změně klimatu v egyptském Šarm aš-Šajchu.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na 25. konferenci OSN o změnách klimatu, která se koná v egyptském Šarm aš-Šajchu, zazněla slova nejvyšší naléhavosti. Například i americký prezident Joe Biden mluvil o tom, že nejde o nic menšího než o samotný život planety. Mnozí aktivisté se ale obávají, že zůstane spíše jen u slov. Ironicky přitom poukazují na to, kolik stovek účastníků konference přiletělo soukromými letadly nebo na skutečnost, že do Egypta se vypravil letos obrovský počet lobbistů za další využívání fosilních paliv. Jaký smysl konference kop 27 má? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes odborník na otázky životního prostředí, bývalý ministr životního prostředí a v současné chvíli poradce české delegace na klimatické konferenci Martin Bursík. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají