Interview Plus

Spravedlnost je pomalá. Ukrajinci se ale musí snažit odsoudit ruské velitele, míní expertka

Interview Plus

Spravedlnost je pomalá. Ukrajinci se ale musí snažit odsoudit ruské velitele, míní expertka
Děti ve městě Buča u hrobu své matky

Plus

Zahraniční experti pomáhají ukrajinským úřadům dokumentovat válečné zločiny. Je mezi nimi i Veronika Kristková, expertka na mezinárodní právo a lidská práva, která vede oddělení prokuratury a justice civilní poradní mise Evropské unie na Ukrajině. „Poskytujeme poradenství ohledně vyšetřování nebo změn legislativy, aby byla v souladu s mezinárodními standardy, nebo školení vyšetřovatelů a soudců,“ popisuje v Interview Plus.
Jana Karasová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Od loňského vpádu ruských jednotek na Ukrajinu nedávno uplynul rok. Země na západ od Ukrajiny pečlivě sledují vývoj na bojištích a podporují obránce politicky i materiálně. Zahraniční experti rovněž ukrajinským úřadům pomáhají s dokumentací válečných zločinů. Je ale možné tyto zločiny zaznamenávat a identifikovat pachatele uprostřed válečného konfliktu? O koho se inspektoři v terénu opírají? Jaké metody používají?

  • Interview Plus.

  • Hostem Interview Plus natáčeného mimořádně v Kyjevě je Veronika Kristková, česká expertka na mezinárodní právo a lidská práva a vedoucí oddělení prokuratury a justice, civilní poradní mise EU na Ukrajině. Dobrý den. Dobrý den. Na misi v Kyjevě pracujete už od roku 2015. Kdy jste byla? Loni? 24. února, když ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Já jsem byla v Kyjevě a my se asi 14 dní předtím nařídila některým teda mezinárodním zaměstnancům, aby aby Kyjev opustili, ale zůstával tady nějaký základní personál, takže já jsem, já jsem byla v Kyjevě a doc. čtvrtého na bránu. Poté, co teda ruská vojska dopadly na na na k o 100 mil. Tak jsme byli evakuováni.

Více z pořadu