Interview Plus

Šimáčková: V demokracii nevládnou lidé, ale instituce a pravidla. Demonstrace jsou její součástí

Interview Plus

Šimáčková: V demokracii nevládnou lidé, ale instituce a pravidla. Demonstrace jsou její součástí
Kateřina Šimáčková

Plus

Česká republika na podzim zažila sérii demonstrací, na kterých lidé vyjadřovali nespokojenost s vládou, inflací, médii nebo členstvím v Evropské unii a NATO. Někteří přímo vyzývali k revoluci a odstranění vlády bez ohledu na pravidla daná Ústavou. „Demonstrace, byť i třeba velmi kritické, jsou inherentní součástí života v demokratické společnosti,“ podotýká soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČR zažila letos na podzim sérii demonstrací. Lidé na nich často vyjadřovali nespokojenost s růstem cen, s vládou, ale také s fungováním médií nebo s členstvím ČR v EU a Severoatlantické alianci. Radikálněji naladění demonstranti vyzývali k revoluci či odstranění vlády. Bez ohledu na pravidla daná ústavou. Představují demonstrace požadující nejen změnu vlády, ale rovnou celého režimu hrozbu pro demokracii, nebo je naopak důkazem fungování demokracii, že mohou svobodně zaznívat i takto krajní požadavky? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je soudkyně Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku Kateřina Šimáčková. Dobrý den. Dobrý den. ČR zdaleka není jediná. Demonstrace se konaly i jinde v Evropě. Nedávno v obrovském měřítku. Třeba v Itálii prochází Evropa nějakým obdobím, které můžeme označit za zatěžkávací zkoušku demokracie.

Více z pořadu