Interview Plus

Reforma justice ohrožuje menšiny. Izrael ovládne patriarchální židovská většina, varuje Kalhousová

Interview Plus

Reforma justice ohrožuje menšiny. Izrael ovládne patriarchální židovská většina, varuje Kalhousová
Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová

Plus

Statisíce lidí v Izraeli už dva měsíce protestují proti reformě justice prosazované vládou Benjamina Netanjahua. Ten nyní poprvé naznačil možnost ústupků, podle Ireny Kalhousové ale nejde o nic podstatného a snaží se jen uchlácholit veřejnost: „Neřeší to ty zásadní problémy, že by exekutiva, parlament, měl rozhodující slovo pro výběr soudců a že by Kneset mohl přehlasovat jakékoli rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ uvádí ředitelka Herzlova centra izraelských studií na UK.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po dvou měsících celonárodních protestů poprvé naznačil, že by mohl v některých ohledech zmírnit svůj plán na reformu justice, mohlo být také zvolnit tempo jejího přijímání. Nejen opozice, ale i zahraniční partneři Izraele vyslovují stále hlasitěji znepokojení nad tím, jak chce Netanjahu se svou ultrapravicovou vládou změnit výběr soudců, podle kritiků by to ohrozilo nezávislost justice. Může Netanjahuova vláda pomocí drobných ústupků uklidnit veřejnost? A proč vůbec trvá na prosazení tak zjevně kontroverzní věci? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Irena Kalhousová. Dobrý den. Dobrý den. Ty zprávy o jistém zředění plánů na reformu justice jsou vlastně docela čerstvé. Jednak jde o to, že ten plán by měl i do parlamentu později, než vláda původně plánovala a jednak by se nějak mělo změnit onen mechanismus výběru soudců. Jsou to významné ústupky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají