Interview Plus
Putin ztrácí surovinové zbraně proti Západu. Z obnovitelných zdrojů už Unie nesleví, míní analytik Nerad
Interview Plus

Plus
Evropská komise představila své návrhy na řešení dopadů vysokých cen energií. Mezi klíčová opatření patří i odebrání části zisků neplynových elektráren. „Není to žádné překvapení, ani by nemělo být. Komise jen plní zadání unijních ministrů pro energetiku,“ konstatuje analytik Českého rozhlasu Filip Nerad.
Jan Bumba
Přepis epizody
-
Evropská komise představila své návrhy na řešení dopadů vysokých cen energií. Mezi klíčová opatření patří odebrání části ziskům ne plynových elektráren. Tyto peníze mají být použity na podporu spotřebitelů. Část peněz mají poskytnout také firmy, kterým raketově stouply zisky z prodejů fosilních paliv. Komise by rovněž ráda dosáhla toho, aby státy ušetřili pět % spotřeby v energetických špičkách. A mezi návrhy je taky podpora likvidity prodejců energií, aby se rozhýbal trh. Jak se návrhy unijní exekutivy doplňují s tím, co navrhuje česká vláda a jak důležité vůbec je mít nějaké celoevropské řešení? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. I Interview Plus.
-
Hostem interview je dnes vedoucí zahraniční redakce ČRo a bývalý zpravodaj v Bruselu Filip Nerad. Dobrý den. Hezké dopoledne. Ty návrhy, které představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, nezpůsobili žádný šok. Ono se skutečně něco v podobném duchu očekávalo. To zdanění anebo stanovení maximálních zisků těch jiných než plynových elektráren je tím nejdůležitějším návrhem.
-
Určitě, protože je to zatím ten návrh, který je nejvíc konkrétní a víme, co nejvíc o něj čekat nebo co si od něj slibuje. Evropská komise už i vyčíslila, kolik by to mělo přinést. Takže ano, to je to nejdůležitější. A jak jsi říkal, že to není žádné překvapení, ono by to ani nemělo být překvapení, protože v podstatě tady Evropská komise plní zadání unijních ministrů pro energetiku, kteří se minulý pátek sešli v Bruselu a dohodli se na sadě opatření, která by si představovali jako ta řešení, a zadali Evropské komisi, aby k nim vypracovala ty návrhy. Takže to, co měla předložit Ursula von der Leyenová a její Evropská komise, tak to bylo v podstatě zadání od unijních zemí. A pokud by přišla s něčím jiným, než chtěli evropské země, tak hrozí, že by došlo k nějakému střetu. Takže v tomto ohledu je to v podstatě jenom na plnění toho úkolu, který Evropská komise dostala od členských států.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Použije Putin na Ukrajině atomovou bombu? NATO by nemělo jinou možnost než zareagovat, míní experti
Svět ve 20 minutách
-
Expert Sedlák: Plyn už asi nikdy levný nebude. Energetiku můžeme postavit na obnovitelných zdrojích
Interview Plus
-
Annie Ernaux: Roky
Četba na pokračování
-
Ekonom: Když na spotřebitele nedolehne zdražení energií, nebude mít motivaci používat čisté zdroje
Téma dne
-
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu každé úterý v novém podcastu Peníze a vliv
Peníze a vliv
-
Prodloužit životnost západních reaktorů? Málo reálné, ruský plyn a ropu nahradí obnovitelné zdroje
Natura
-
Komentátor Schmarcz: Evropská komise se věnuje něčemu, co by lidé měli dělat sami od sebe
Pro a proti
-
Petr Holub: Nejdražší energie v Evropě?
Názory a argumenty
-
Analytik Záklasník: Trhy s energiemi jsou propojené. Řešení na úrovni EU tak bude nejefektivnější
Speciál