Interview Plus

Plyn už asi nikdy levný nebude. Energetiku můžeme postavit na obnovitelných zdrojích, míní Sedlák ze Svazu moderní energetiky

Interview Plus

Plyn už asi nikdy levný nebude. Energetiku můžeme postavit na obnovitelných zdrojích, míní Sedlák ze Svazu moderní energetiky
Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky

Plus

Ceny zemního plynu na evropském trhu se dramaticky mění ze dne na den. Na páteční mimořádné Evropské radě se budou projednávat návrhy na oddělení cen elektřiny a plynu. „Ukazuje se, že když se sníží cena zemního plynu, který momentálně je tím nejdražším zdrojem elektrické energie a určuje potom ty vysoké ceny, tak to může být cestou k rozumnějším hladinám cen elektrické energie,“ soudí programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vysoké a těžko předvídatelné ceny zemního plynu představují pro celou EU mimořádnou výzvu. Shoda panuje na tom, že něco se proti zdražování energií udělat musí, ale prakticky u každého návrhu se vzápětí objeví i negativa, která jej zpochybnit. Česká vláda ujišťuje, že chybí už jen detaily plánu na zajištění cenové stability. Hodně si také slibuje od spolupráce na evropské úrovni a mimořádné rady pro energetiku v závěru tohoto týdne. Co by pomohlo ke stabilizaci cen a hlavně co dělat, aby se podobné dobrodružství jako letos neopakovalo i v následujících letech? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes programový ředitel svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Dobrý den. Dobrý den. Zdá se téměř jisté, že na té páteční mimořádné evropské radě se budou probírat návrhy na oddělení cen elektřiny od cen plynu. Já jsem si přečetl na vašich webových stránkách, že jako svaz podporujete, cituji další zkoumání této cesty. To je jakoby to nebylo úplně jednoznačné přitakání z vaší strany.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají