Interview Plus

Panuje konsenzus, že Švédsko nezvládlo integraci. Není to ale nebezpečná země, říká politolog Braun

Interview Plus

Panuje konsenzus, že Švédsko nezvládlo integraci. Není to ale nebezpečná země, říká politolog Braun
Lidé tráví víkend ve švédském přístavu v Malmö

Plus

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová uznala porážku ve volbách a vládu se pokusí sestavit pravicový blok. Vliv na vládní politiku pravděpodobně budou mít i Švédští demokraté, s nimiž v minulosti všechny hlavní strany odmítaly spolupracovat. „Vychází z neonacistického hnutí konce 80. let, ale současná politická strana se snažila úplně vyčistit a tvrdí, že jsou normální pravicovou stranou,“ přibližuje politolog Mats Braun.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Skončily parlamentní volby a vítězná pravice střídají u moci dosud vládnoucí levici. Klasičtější průběh poklidného demokratického procesu už si lze jen těžko představit, ale první pohled může klamat. Právě skončené volby ve Švédsku přitáhli mnohem více pozornosti, než je u této země obvykle. Ve vítězném pravicovém bloku jsou totiž nejsilnější stranou švédští demokraté, kteří oslovili voliče ostře protiimigrační a nacionalistickou rétorikou. Jedním z ústředních témat kampaně byla bezpečnost, o kterou se mnozí lidé začali obávat kvůli nárůstu násilí spáchaného střelnou zbraní, často členy drogových gangů. Na jak významné křižovatce Švédsku nyní stojí? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je politolog Matz Brown z Metropolitní univerzity Praha. Dobrý den. Dobrý den. Jednání o nové vládě by měl vést předseda pravicové umírněné koaliční strany v Krista. On. Jak těžké to bude mít? Jak těžká jednání to budou?

Více z pořadu