Interview Plus

Obsazení Bachmutu je pro Rusy Pyrrhovo vítězství. Bitva pomohla hlavně Ukrajině, myslí si politolog Duleba

Interview Plus

Obsazení Bachmutu je pro Rusy Pyrrhovo vítězství. Bitva pomohla hlavně Ukrajině, myslí si politolog Duleba
Město Bachmut, na které útočí ruské jednotky

Plus

V posledních dnech došlo k posunu v bitvě o Bachmut, obě strany si ale změny vykládají jinak. Rusové považují město za obsazené a připisují si tak první významnější vítězství za posledních deset měsíců. Ukrajinci naopak poukazují na postup svých jednotek jižně a severně od Bachmutu, díky čemuž dostávají okupanty do obklíčení, samotné trosky města už podle nich nejsou významné.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nich dnech k posunům, obě strany ale interpretují jejich význam jiným způsobem. Rusové tvrdí, že se Bach mu tu zmocnili, a připsali si tak po 10 měsících první významnější vítězství. Ukrajinci říkají, že samotné město, z něhož zbyly jen trosky, už žádný větší význam nemá. Podstatnější je podle nich postup jejích jednotek na severu a na jihu od města, díky kterému dostávají Rusy do obklíčení. Komu bitva oba chůd odčerpala více sil a jak se to projeví? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview po lince z Bratislavy je politolog Alexander doleva, který působí mimo jiné ve slovenské společnosti pro zahraniční politiku. Dobrý den. Dobrý den. Myslíte? Pane dole Bože, Rusové mají důvod k oslavám. Vítězství bitvy o Bach mu to ale nemyslím si to, protože bitka oba Hochmuth pomohla hlavně ukrajinským ozbrojeným silám. Oni potřebovali vykázat významné ruské síly na tyto části linii frontu proto, aby získali čas a připravili si vlastně svoje útočné brigády, které přišly ze západních krajin, kde prošli výcvikem. Byli zrealizované dodávky těžkých zbraní, tanků a obrněných vozidel pěchoty a podobné, že Ukrajinci Rusy neboli schopný útočit na jiných, vlastně Husek o frontu s výjimkou ještě andílka Marienky u. Přišli tam zhruba o 70000, o jakou, který tam prostě padly. Plus raněný.

  • Čiže tak je to. Je to Pyrrhovo vítězství z ruské strany. Na straně druhé ji Ukrajinci potřebovali hlavně získat čas, aby si připravili rezervní jednotky na svoji protiofenzivu. A to ta bitka o Bach moc pohledu Ukrajiny splnila.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají