Interview Plus

Nové subvarianty koronaviru nejsou sezónní záležitostí. Nakažených prudce přibude, předpovídá virolog Grubhoffer

Interview Plus

Nové subvarianty koronaviru nejsou sezónní záležitostí. Nakažených prudce přibude, předpovídá virolog Grubhoffer
Virolog Libor Grubhoffer

Plus

Počty lidí pozitivně testovaných na koronavirus stoupají a někteří odborníci už mluví o začátku nové vlny epidemie. Podobné je to i v jiných evropských zemích, které například už doporučují nosit respirátory v MHD. Podle virologa Libora Grubhoffera by se roušky měly opět začít nosit v místech s větší koncentrací lidí a ve zdravotnických zařízeních. „Měli bychom se na to připravovat, protože nás to s největší pravděpodobností nemine,“ uvádí.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Počty lidí, u kterých testy odhalily nákazu koronavirem, nenechávají nikoho na pochybách, že několikaměsíční klesající trend se obrátil a epidemie je na vzestupu. Několik dní po sobě přibylo více než 1000 pozitivně testovaných. Podle Státního zdravotního ústavu je příčinou nakažlivější varianta b a čtyři nebo v A5. Šíří se až desetkrát snadněji než původní wuchanský varianta, ale v drtivé většině případů způsobuje mnohem mírnější průběh nemoci. Jak na tuto situaci správně reagovat? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes biochemik a virolog Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd.

Více z pořadu