Interview Plus

Liberální demokracie, na rozdíl od autoritářských systémů, dokáže napravovat své chyby. A právě takovým obdobím nyní procházíme, míní Francis Fukuyama

Interview Plus

Liberální demokracie, na rozdíl od autoritářských systémů, dokáže napravovat své chyby. A právě takovým obdobím nyní procházíme, míní Francis Fukuyama
Americký politolog, spisovatel a filozof Francis Fukuyama

Plus

Je to 30 let, co světoznámý americký politolog, spisovatel a filozof Francis Fukuyama přišel se svou tezí o konci dějin a vítězství liberální demokracie. V poslední době to ale tak optimisticky nevypadá. „Lidé začali brát liberální demokracii za samozřejmost, protože byla v období po 2. světové válce velmi silným systémem. Předpokládali, že to je přirozený stav věcí a že nemusí přinášet oběti, aby demokratický řád zůstal zachován,“ vysvětluje v Interview Plus.
Zdeňka Trachtová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Již i za souvislosti s válkou na Ukrajině a vzestupem autoritářských a populistických režimů. Soumrak liberální demokracie nebo demokratické systémy procházejí jen dočasnou krizí? Je to 30 let, co světoznámý americký politolog, spisovatel a filozof Francis kupujeme přišel se svou tezí o konci dějin a převaze demokracie nad všemi ostatními systémy. Jak i ve světle současných událostí hodnotí a je podle něho možné dosáhnout na světě trvalému míru?

  • Interview Plus.

  • Hostem dnešního Interview Plus je právě politolog stanfordské univerzity Francis Fukušima. Dobrý den. Vaše celoživotní téma je liberální demokracie. Na konci 20. století se zdálo, že tato forma vládnutí je celosvětově na vzestupu. V poslední době je to ale tak optimisticky nevypadá. A to nemluvím jenom o válce na Ukrajině. Sledujeme rozpínavost Číny, autoritářské vlády jako třeba v Íránu, ale i postavení Donalda Trumpa ve Spojených státech nebo Brexit. Co se stalo s tím vzestupem liberální demokracie?

Více z pořadu