Interview Plus

Léky vyrábíme v Evropě. Klíčové ingredience jsou ale z Asie a těžko se to změní, míní biochemik Fusek

Interview Plus

Léky vyrábíme v Evropě. Klíčové ingredience jsou ale z Asie a těžko se to změní, míní biochemik Fusek
drogy léky prášky tablety

Plus

Bezpečnostní informační služba varuje před nedozírnými důsledky, pokud by se z jakéhokoli důvodu omezil či zastavil dovoz léků z Číny. „Neumím si to představit, to množství je skutečně veliké. Evropa a do značné míry i Spojené státy jsou závislé na dovozech těch aktivních substancí právě z Číny,“ konstatuje Martin Fusek z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nedostupnost některých léků v českých lékárnách je už od loňského roku velkým tématem řady médií a vítanou municí parlamentní opozice pro útoky na vládu. Odborníci ale upozorňují, že česká vláda a úřady mají v tomto směru jen omezené možnosti. Výpadky jsou i v jiných evropských zemích. Podle tajných služeb jsou ale současné potíže zanedbatelné proti tomu, co by následovalo, kdyby se Čína z jakéhokoli důvodu rozhodla přestat vyvážet léky. Dá se vůbec něco dělat se závislostí Evropy na dovozu léčiv? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je prof. Martin Fusek z ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Dobrý den. Dobrý den. Zmínil jsem to varování tajných služeb a konkrétně ono přišlo od BIS, jejíž ředitel Michal Koudelka řekl, že si ani neumíme představit, co by se dělo, kdyby Čína zastavila výrobu léků pro Evropu. Vy si to, pane profesore, představit umíte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají