Interview Plus

Jmenuje Zeman nového předsedu Ústavního soudu? Většina jeho členů to odsuzuje, říká novinářka Procházková

Interview Plus

Jmenuje Zeman nového předsedu Ústavního soudu? Většina jeho členů to odsuzuje, říká novinářka Procházková
Novinářka týdeníku Respekt Andrea Procházková

Plus

Dosluhující prezident Miloš Zeman trvá na tom, že může jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, a to s odvoláním na tři nejmenované představitele české justice. „Podávali jsme na to žádost o informace a Pražský hrad odpověděl, že žádné právní analýzy neexistují. Zjistili jsme, že jde o názory nějakých právníků, jejich argumentace ale není nikde zapsaná,“ uvádí novinářka Andrea Procházková.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dosluhující prezident Miloš Zeman stále udržuje všechny v napětí, zda jmenuje nového předsedu Ústavního soudu. Tomu stávajícímu Pavlu Rychetskému končí mandát až v srpnu, bude tedy ve funkci o půl roku déle než Zeman. Prezident se ale opakovaně odvolává na tři představitelé české justice, kteří mu údajně řekli, že nového šéfa nejvyšší justiční instance v zemi jmenovat může. Nesouhlasí s tím jeho nástupce Petr Pavel. Nesouhlasí s tím vláda? Nesouhlasí s tím dlouhá řada právníků. Co by se stalo, kdyby přes veškerý odpor prezident Zeman nového předsedu Ústavního soudu jmenoval? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes zástupkyně šéfredaktora týdeníku Respekt a také doktorandka na právnické fakultě se zaměřením na ústavní právo. Andrea pro taková. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Je v právnické obci nějaký spor o to, zda má prezident pravomoc takto dopředu jmenovat předsedu Ústavního soudu?

Více z pořadu