Interview Plus

Jan Opletal nebyl první obětí demonstrací z října 1939. Proč se o Václavu Sedláčkovi příliš nemluví?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Interview Plus

Jan Opletal nebyl první obětí demonstrací z října 1939. Proč se o Václavu Sedláčkovi příliš nemluví?
Pohřeb Jana Opletala 15. listopadu 1939

Plus

Když 17. listopadu 1989 vyšli studenti z pražského Albertova na Národní třídu, navazovali na události mnohem starší. Dá se o událostech roku 1939 ještě zjistit něco nového? Demonstrace, které propukly v protektorátu 28. října roku 1939, i způsob, jakým byly potlačovány, jsou podle historika Martina Jindry z Ústavu pro studium totalitních režimů nesrovnatelné s předchozím obdobím.
Jan Bumba, Jana Přinosilová

Od roku 1941 je 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva. Byl vyhlášen jako připomínka událostí z Protektorátu Čechy a Morava z konce října a počátku listopadu 1939, kdy studenti protestovali proti nacistické správě. 28. října 1939 byl postřelen Jan Opletal, 11. listopadu zemřel a 15. listopadu se konal jeho pohřeb. 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když 17. listopadu před 30 lety vyšli studenti z pražského Albertova na Národní třídu, navazovaly pomyslně na události ještě o půl století starší. Už od roku 941 je totiž 17. listopad mezinárodním dnem studentstva. Byl vyhlášen jako připomínka událostí v protektorátu Čechy a Morava z konce října a počátku listopadu 939, kdy studenti vedli protest proti nacistické zprávě. 28. října 939 byl postřelen Jan Opletal. 11. listopadu zemřel a 15. 11. se konal jeho pohřeb. Dá se i dnes zjistit o tehdejších událostech něco nového a dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Naším hostem je historik Martin Jindra z Ústavu pro studium totalitních režimů. Dobrý den. Dobrý den. Dá se celkově popsat, jaká atmosféra panovala v českých zemích na podzim 939? Vlastně už po té samotné nacistické okupaci v březnu 1939 se začal vlastně formovat na území protektorátu 16. března zřízeného protinacistický odboj vlastně během léta se vykrystalovala, vykrystalizovala taková jako tři hlavní odbojová centra politické ústředí Petiční výbor věrni zůstaneme a vojenská odbojová organizace Obrana národa. Hned záhy po březnu se začali do odboje zapojovat sokolové a například hned v březnu se v bytě legionáře Josefa Škaldy v Praze sešel vlastně takový základ pro vytvoření odbojové skupiny družstvo v prvním sledu, která vydávala známý odbojový časopis v boji. Takže odboj se začal připravovat vlastně bezprostředně po březnu a účastnil se také vlastně nebo podílel se na organizování různých masových demonstrací, kdy to obyvatelstvo nebylo ochotno okamžitě po březnu se smířit s nacistickou okupací a a s tou nacistickou nadvládou. Vlastně hned v dubnu se odehrává taková méně známá akce, kdy při 50. narozeninách Adolfa Hitlera se jak v protektorátu, tak tak v říši organizovali veliké pompézní oslavy a tehdy vlastně byla první taková tichá vlastně demonstrace českého obyvatelstva, kdy spontánně lidé místo účasti na těch oficiálních oslavách začaly přicházet pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí a pokládali tam petrklíče, které tehdy tehdy kvetly.

Více z pořadu