Interview Plus

Dohoda o plynovém stropu dokazuje, že Evropskou unii neovládá Německo ani Komise, soudí novinářka Zachová

Interview Plus

Dohoda o plynovém stropu dokazuje, že Evropskou unii neovládá Německo ani Komise, soudí novinářka Zachová
Terminál na zkapalněný plyn v německém Brunsbüttel

Plus

Země Evropské unie se v pondělí po mnoha týdnech vyjednávání shodly na parametrech nouzového omezení cen plynu v případě jejich výrazného růstu. „Už nebudeme svědky toho, co v srpnu a v září, kdy se ceny plynu na virtuálním trhu TTF pohybovaly nad 180 eury za MWh a způsobilo to obrovský chaos na trzích. Všichni obchodníci začali zběsile nakupovat plyn, protože nevěděli, co bude,“ říká šéfredaktorka serveru Euractiv Aneta Zachová.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pokud ceny plynu vystřelí nad únosnou mez, EU automaticky zavede cenový strop. Výsledek včerejšího jednání ministrů odpovědných za energetiku je jednoznačný a až na výjimky ho všichni s úlevou vítají. Českému předsednictví se nakonec podařilo dostat na svoji stranu i Německo, které dlouho váhalo proti zastropování cen plynu, bylo nakonec jen v Maďarsku. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckého ukončí tato dohoda manipulace trhu ze strany Ruska ruské plynárenské společnosti Gazprom? Jak mocný nástroj k EU v podobě dohody o plynu získává a proč bylo tak těžké dosáhnout shody? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • A naším hostem je dnes šéfredaktorka serveru Euractiv. CZ Aneta Zachová. Dobrý den. Dobrý den. A já bychom se neutopili v těch číslech, ale přece jen některá zmínit musíme. Cenový strop se automaticky aktivuje v případě, že cena plynu na tom virtuálním trhu TTF tři dny v řadě překročí 180 eur za MW hodinu. Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně zkapalněného plynu činit nejméně 35 eur. Co ono to vlastně znamená pro evropské spotřebitele?

Více z pořadu