Hovory

Zbožňuji vosí hnízda a pavučiny. Mají krásnou grafiku, přiznává knihař

Hovory

Zbožňuji vosí hnízda a pavučiny. Mají krásnou grafiku, přiznává knihař
Co všechno dokáží pavouci?

Plus

Lubomír Krupka tvrdí, že knihařina nese poselství předků, má duši a krásně voní. „Asi mají všichni v paměti zafixováno, že knihařství vždy trošku zavánělo po klihu. Tak ten my samozřejmě používáme, ale i jiná lepidla – disperzní, klasický škrob, škrobová lepidla apod. –, takže se to tam všechno dohromady mísí. Dole ve strojovně se zas mísí pach oleje a spáleného kovu, tiskových barev. Dohromady je to směsice různých vůní a pachů a někdy to i voní,“ potvrzuje.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Desítky let se věnuje profesi, která už by se nejspíš dala označit za zmizelou. V čase počítačů a umělé inteligence se zabývá tím, co před staletími vynalezl Johannes Gutenberg. Má soukromé rodinné knihařství. Na zahradě svého domu čerpá papír, do kterého je schopen namlít třeba vlastní kalhoty, dokáže vyrobit vlastní písmo a na svých starých strojích je vytisknout. Jeho žena pak sváže knihu tak, že jí nepohrdne ani prezident nebo papež. Hostem dnešních hovorů je knihař Lubomír Krupka. Dobrý den. Dobrý den. A od mikrofonu přeje příjemný poslech Lucie Vopálenská.

  • Nabízíte ruční papírnu, ruční sazbu, autorské knihy, bibliofilie, především také vazbu knih, celokožené vazby. Co tedy vlastními slovy z té jste opravdu knihař? Jak jsem uvedla, je to to správné označení?

  • No, dalo by se tak říci. Ano, je to tak. Je to moje nebo naše hlavní profese. Ale života během se k tomu připojil i další profese, jako je čerpání papíru v roční sazba. Jsem původně vyučený ruční sazeč, takže ale dalo by se říct, že skutečně to sahá v ní stěžejně knih vazačství.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají