Hovory

Zachycuji život při činu. 24. února jsme vstoupili do nové reality, říká ukrajinská režisérka Moiseniuk

Hovory

Zachycuji život při činu. 24. února jsme vstoupili do nové reality, říká ukrajinská režisérka Moiseniuk
Oksana Moiseniuk hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně

Plus

„Už navždy si budeme pamatovat únor 2022 – ať jsme v jakémkoli věku. Protože se nám převrátil svět vzhůru nohama a vstoupili jsme do nové reality,“ říká o ruské invazi ukrajinská režisérka Oksana Moiseniuk. Ve svém novém dokumentu zachycuje, jak na napadení vlasti reagovali v Česku její krajané. „Tehdy jsem ještě naivně věřila, že by se dokument nemusel jmenovat Osmý den války, ale poslední den invaze.“
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dokumentem nazvaným osmý den války zachytila situaci Ukrajinek a Ukrajinců pracujících v Česku nedlouho po napadení vlasti. Válka na Ukrajině trvá už devátý měsíc. Jak změnila ukrajinskou komunitu v Česku? Hostem hovorů je režisérka Oxana můj Senjuk. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Když se sama díváte na svůj film, říkáte si, že už je to dávno?

  • Říkám si, že je to dávno, ale zároveň je to, jako kdyby to bylo včera a nedávno, protože jak to pořád vidím dokolečka, tak pořád se vlastně vracím do toho osmého dne nebo do těch prvních dnů, protože i když od té doby se už vlastně událo mnohem hrozivější třeba věci jinak byli v tom dokumentu. Tak myslím si, že si vždycky budeme pamatovat ten únor roku 2022, ať jsme byli v jakémkoliv věku, protože tehdy se nám vlastně převrátil svět vzhůru nohama a my jsme vstoupili do nové reality, takže i ten film mě vždycky vlastně vrací tak trochu zpátky na ten začátek.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají