Hovory
V Železném Brodu byla jen rozpadlá textilka. Za její opravu máme cenu Stavbu roku, říká jeden z majitelů Kuršel
Hovory
Plus
„Když děláte nový projekt, narazíte na velké množství překážek. A čím je ten projekt větší, má těch zádrhelů víc. Ani přestavba zanedbaného a částečně opuštěného areálu bývalé textilní továrny v Železném Brodu nekončí, stále pokračujeme,“ říká ekonom a zástupce firmy Fabrika 1861 Adam Kuršel, který se svou rodinou zachraňuje industriální areály.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Jaký je recept na originální budovu? Architekti i urbanisté říkají vezměte starou nevyužívanou industriálním stavbu promění na moderní kanceláře, na obchodní centrum anebo případně galerii. No a výsledkem bude jedinečný prostor, který v sobě spojí ducha minulosti s potřebami současného moderního člověka. Tak takto snadné to prý je. Jenomže proč to příliš v praxi nefunguje a spíš se bourá, než opravuje? Dnes si o tom budu povídat s mužem, který vdechl nový život bývalé zdevastované textilce. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
A naším hostem je dnes Adam Kuršel, který se svou rodinou před pár lety zachránil zanedbaný, a taky částečně opuštěný areál bývalé textilní továrny na okraji Železného Brodu. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Pane Kuršel. I platí heslo nebo rčení když se chce, všechno jde.
-
Za mě jednoznačně, protože dělat jakýkoliv projekt, tak tam je obrovský množství překážek. Čin tím projekt je větší, tím těch překážek je daleko. Víc na psíka. Projev Železném Brodě je velký, pořád probíhá, protože my pokračujeme v tom, co jsme začali létě. Překážek je hodně, ale já nemám rád překážky a vracím. Takže pro mě překážky a je na té cestě nevidím, já chci je ten cíl. A jestli budu mít bramborou medaili nebo zlatou medaili, je mi jedno, protože ten pocit, když doběhnete do cíle, je krásný.