Hovory

Totalitní věznice produkovaly jen zlomené lidi, kteří se točili v kruhu násilí, říká sociální antropolog Louč

Hovory

Totalitní věznice produkovaly jen zlomené lidi, kteří se točili v kruhu násilí, říká sociální antropolog Louč
Vězení za komunismus

Plus

„Vývoj ve vězeňství kopíruje vývoj ve společnosti, i když s určitým zpožděním. Moderní vězeňství je úplně jiné než například útrpné právo ve středověku, takovéto oko za oko, zub za zub. Proto vidíme velké odlišnosti v Německu, ve Švýcarsku nebo ve skandinávských státech, kde věznice mohou být farmy na ostrově,“ popisuje sociální antropolog Michal Louč.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co o nás jako o společnosti prozrazuje stav našeho vězeňství? To jak to tam vypadá, nakolik se v letech 1965 až 992 lišily podmínky politických a běžných vězňů a jak se tehdy k výkonu trestu stavěli dozorci? Tak i na to se pokusíme dát odpovědi ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je historik a sociální antropolog Michal Louč. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Já musím také doplnit, že je Michal Louč čerstvým držitelem ceny Egona Ervína cash za literaturu faktu, a to konkrétně za titul vězení jako zrcadlo společnosti s podtitulem nerovný souboj vědy, politiky a humanity 965 až 92. Ale vy jste to ocenění nezískal sám, protože na té knížce jste pracovali ve třech.

  • Je to tak ještě s Klárou Špinarovou, o Kristýnou Plíškovou?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají