Hovory

Podpora ochrany přírody, natož pak neziskovek, je v Česku opravdu tristní, tvrdí liberecký ekolog Korytář

Hovory

Podpora ochrany přírody, natož pak neziskovek, je v Česku opravdu tristní, tvrdí liberecký ekolog Korytář
Jan Korytář

Plus

Je to už 29 let, kdy Jan Korytář založil v Liberci ekologickou organizaci Čmelák. Vykupují zdevastované pozemky např. zemědělstvím a zas je přírodě vracejí. „Například loni jsme vysadili tisíc sazenic tisů do lesů v Libereckém kraji, které jsme sami pěstovali. Ono to trvá i deset let, než je vypěstujete – a i k tomu musíte mít povolení,“ vysvětluje muž, který byl v roce 2010 jen pár měsíců i primátorem Liberce za uskupení Změna pro Liberec.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ekologických kruhů Jemenu. Jan Korytář známe vystudoval obor Ochrana a tvorba životního prostředí a na Univerzitě Palackého před 29. rok my ji založil v Liberci ekologickou organizaci Čmelák. Realizoval se a jako komunální politik v Liberci dnes znovu působí v čmeláků, kde vymýšlel nové projekty a získává na ně peníze. Baví ho sběrač rozmnožovat a investovat tak Mer cokoliv v práci, kterou vyrobí, vidí stále zmizel od mikrofonu Hovorou zdraví Tatiana Čabáková.

  • Jane, vítejte v hovoru. Dobrý večer. Pojďme v úvodě trošku do historie. S jakou vizi o 100 zakládali čmeláka?

  • Já jsem vlastně od malička k ochraně přírody tíhl. A když se potom vlastně jsem byl na civilní službě na správě CHKO Jizerské hory, kde byl tehdy mladým šéfem dnešní ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny pan František Pelc, který začal vlastně tu ochranu přírody dělat moderněji a aktivněji. Tak se to tam vlastně spojilo to moje nastavení a to, co jsem viděl, jak se ochrana přírody dá dělat. No a jak jsme tenkrát založili naši ekologickou organizaci na začátku jenom proto, abychom pomáhali správě CHKO s některými pracemi. No, ale postupně se ta naše činnost rozrostla až do dnešní podoby.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají