Hovory

Na Ukrajině byla vždy cítit „jiná“ svoboda, popisuje Mechová z humanitární pomoci Diecézní charity

Hovory

Na Ukrajině byla vždy cítit „jiná“ svoboda, popisuje Mechová z humanitární pomoci Diecézní charity
Pohled na Kyjev se sochou Matky vlasti v popředí

Plus

Vedoucí Střediska humanitární pomoci Diecézní charity ostravsko-opavské Veronice Mechové Ukrajina doslova učarovala. Do země začala jezdit, už když jí bylo 19 let. „Za těch 20 let, co tam jezdím, působím a mám tam přátelé, tak jde o velmi blízký vztah. Přijde mi, že jejich řeč je mi blízká, stejně tak humor. Krajina je krásná, jídlo chutné, lidé velmi otevření a milí,“ popisuje předválečný stav.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nechovej učarovala Ukrajina. Svůj zájem o tuto velkou Ukrajinu přetavila do profesi je humanitárního pracovníka. K náladě. Vedl nás širokou. Začala tam jezdit jako dobrovolník a mně skoro už jako pracovníka charity. Dnes je vedoucí humanitárních projektů Diecézní charity ostravsko-opavské. Jak je vidět, jenom kontakt s ukrajinskými partnery a kamarád mi má osobní zkušenosti ze západní Ukrajiny, ale i z východních bojových oblastí, kdy zažila ostřelování. Od mikrofonu Hovorou zdraví Tatiana Čabáková.

  • Veronika. Zdravím vás z Prahy do Ostravského rozhlasového studia. Dobrý den. Veronika. My jsme měli dohodnutý rozhovor přesně na den, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Zvláštní souhra náhod. Tobola rozhovor jsme se rozhodli přeložit jinak a skic a situaci a upokojí. Od té chvíle uplynulo už půl roku. Kdy se u vás humanitárních pracovníků charity začala situaci a uspokojovat.

  • No, určitě si to trošku sedlo za toho půl roku. Naučili jsme se v té situaci nějak fungovat. Méně toho o trošičku je, ale že by to bylo úplně pokojné, ta práce jako do války, tak to není. Pořád. V kterých těch oblastí, kde se bojuje, vím. A ty svých lidí, svoje zády a dění a svoje projekty. My jsme vlastně působili na Donbase už do tady.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají