Hovory

Lidé se za svou sociální situaci stále často stydí, popisuje sociální antropoložka Trlifajová

Hovory

Lidé se za svou sociální situaci stále často stydí, popisuje sociální antropoložka Trlifajová
Lucie Trlifajová

Plus

„Když teď dělám výzkumy v terénu a mluvím s lidmi, mám stále pocit, že se za svou sociální situaci často stydí. Hlavně, když mají vyprávět svůj příběh. A vidím to zejména u lidí, kteří mají zkušenost s exekucemi – a u nich často zaznívá: ,Ale já nejsem jako ti druzí. Já se snažím a neberu si půjčky na vánoční dárky‘,“ popisuje sociální antropoložka Lucie Trlifajová. Zkoumá chudobu, sociální nejistotu a frustraci lidí, kteří mají nízké příjmy a nejistou práci. 
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dlouhodobě se z pozice analytičky a výzkumnice zabývá různými formami chudoby, sociální nejistotou a frustraci té části Česka, která má nízké příjmy a nejistou práci, pravidelně komentuje tuzemský sociální systém i na této stanici. Jak ale coby sociální vědkyně chápe svoji práci? Jakou roli v ní hraje smysl pro spravedlnost? Hostem hovorů je sociální antropoložka Lucie Trlifajová z Centra pro společenské otázky a Sociologického ústavu Akademie věd. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Já vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. Je to můj dojem. Opravte mě, jestli se pletu. Zdá se mi, že donedávna přesně do vydání knihy Slepé skvrny vašeho kolegy Daniela Prokopa.

  • Když byl v Česku někdo chudý, tak se to považovalo za nedostatek snahy. Je nebo píle. Dá se to takto říct?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají