Hovory

Kritériem pro dobrou investici do mladého umělce je jistota, že to nepřestane dělat, míní malířka Sedlo

Hovory

Kritériem pro dobrou investici do mladého umělce je jistota, že to nepřestane dělat, míní malířka Sedlo
Galerie, umění, ilustrační foto

Plus

Příliš často podle ní lidé hledají jednoduchá řešení, která její obrazy rozhodně nenabízejí. Jsou naopak plné symbolů a skrytých příběhů. K jejich rozluštění ale prý neexistuje jeden konkrétní klíč. „Maluji samozřejmě s nějakým záměrem nebo významem, který do toho vkládám. Je pro mě ale důležité, když to na diváka působí, vzbudí to v něm nějaké emoce a když to začne číst nějakým svým způsobem,“ říká malířka Klára Sedlo.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jako děti vidí ve věcech často živé objekty. I já stavím své obrazy z předmětů, které v mém vidění světa personifikují a symbolizují emoce, chování nebo touhy. Především mě fascinují všechny ty zbytečné roztomilé věci, které si jako dospělí kupujeme, abychom zahnali pocit smutku. Jejich zobrazení je pro mě symbolem povrchního způsobu myšlení. Tato povrchnost jsme stěžejní téma. Fascinuje mě, že lidé mají strach hledat skutečnou podstatu věcí a radši zůstávají v pohodlných schématech. To o sobě a o vlastní tvorbě říká můj dnešní host, akademická malířka Klára Sedlo. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech vám přeje Vladimír Kroc.

  • Když vám pro někoho možná rychlý filmový střih, co je to psychologický šok? Mluví Lachout.

  • Psy kolech psychologické šok mluví. Lachout je projekt, který jsme dali dohromady s mojí art kurátorkou Renato Mužíkovou a s malířem a hudebníkem Honzou Homolou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají